BRATISLAVA. Slovensko minulý rok získalo migráciou najviac obyvateľov od roku 1994. Do krajiny sa prisťahovalo až o 3854 osôb viac, ako sa z nej odsťahovalo. Definitívne údaje o vlaňajšom populačnom vývoji poskytuje správa o sociálnej situácii obyvateľstva, ktorú zverejnilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Migračný prírastok, ako demografi nazývajú kladný rozdiel medzi počtom prisťahovaných a vysťahovaných, je od roku 2003 čoraz väčší. V roku 2005 prvý raz presiahol tritisíc osôb.
„Slovensko je určite stále viac atraktívnou destináciou a postupne sa mení z tranzitnej krajiny na cieľovú,“ hovorí demograf Boris Vaňo. Úlohu podľa neho určite zohráva priaznivá ekonomická situácia aj ďalšia celková spoločenská stabilizácia. „Tento proces bude s veľkou pravdepodobnosťou pokračovať.“
Prisťahovalci prišli s investíciami
Pred vstupom Slovenska do Európskej únie sa sem sťahovali zväčša občania Česka a potom Ukrajiny, bývalej Juhoslávie a Rumunska. Po máji 2004 sa podľa demografov posilnila pozícia krajín únie.
No nielen ich. V roku 2005 sa v súvislosti s výstavbou automobilky v Žiline prisťahovalo 120 žien z Južnej Kórey, z iných dôvodov 105 žien z USA. Prisťahovalectvo sa štatisticky významne prejavuje nielen vo veľkých mestách ako Bratislava a Košice, ale už aj tam, kde sa lokalizovali významné investičné zámery. Ide najmä o okresy Žilina a Trnava, kde sa „usídlili“ automobilky, ďalej Nitra, Malacky.
Z evidencie štatistického úradu vyplýva, že od roku 1996 do roku 2005 sa na Slovensku usadilo takmer 18tisíc cudzincov.
Evidencia nie je presná
Evidencia migrácie však nie je presná. „Značná časť obyvateľstva, ktorá odchádza zo Slovenska, sa z trvalého pobytu neodhlási, a tak uniká evidencii. Počty vysťahovaných sú preto podhodnotené a skutočný migračný prírastok menší,“ tvrdí Vaňo.
Aj vlani sa narodilo viac obyvateľov Slovenska, ako za celý rok zomrelo, čo tretí raz po sebe znamená prirodzený prírastok obyvateľstva. Rozdiel medzi počtom živonarodených a zomretých však predstavuje iba 603 osôb, čo je zasa oproti predchádzajúcemu roku menej. Takýto vývoj, keď prírastky obyvateľstva majú pomerne nízke hodnoty a počet obyvateľov stagnuje, demografi odhadujú ešte na niekoľko rokov.
Vraj najneskôr v roku 2015 dôjde k zmene. „Prirodzený prírastok sa zmení na úbytok, ktorý sa bude postupne prehlbovať,“ píše ministerstvo. Rozdiel medzi počtom prisťahovaných a vysťahovaných sa, naopak, bude zvyšovať.