Kalligram, šéfredaktor Rudolf Chmel
Demokracia východná alebo západná? Sériu článkov k tejto téme, ktorej OS – Občianska spoločnosť venuje podstatnú časť z takmer dvestostranového priestoru, uvádza v šéfredaktorskom editoriáli aj konštatovanie, že sme sa v 20. storočí len zriedkavo zaoberali otázkou, „kto je Slovák a aké je jeho miesto vo svete, Európe a hlavne v tej strednej“.
Po roku 1989 sa štáty východnej Európy, žijúce dovtedy pod hegemóniou Sovietskeho zväzu, začali postupne vracať do európskeho civilizačného okruhu. „Hádam sme si – konečne, hoci nie definitívne – našli svoje miesto v Európe, strednej, západnej i univerzálnej. Nemusíme pritom zabúdať, že sme historicky determinovaní aj svetom východným, ale nemusíme zabúdať ani na to, že stredná Európa bola vždy západnou.“
Diskurzu na túto tému v príspevkoch Miroslava Kusého, Jána Čarnogurského, Rudolfa Chmela, Alexandra Dulebu, Miroslava Beblavého, Andreja Dynka, Jurija Andruchovyča, Ákosa Szilágyiho, Martina C. Putnu či Oľgy Martynovovej dominuje ruský kontext, čo ilustrujú aj niektoré názvy príspevkov: Sú to ešte bratia?, Poslední rusofili strednej Európy či Chvála ruských žien.
Ústredná téma rezonuje aj v ďalších rubrikách - esejach (Vladimír Sorokin), glosách (Silvester Lavrík, Karol D. Horváth) či monológoch Petra a Michala Michalovičovcov o filme, ktoré sa venujú Stalkerovi režiséra Andreja Tarkovského.
Autor: ba