BRATISLAVA. Benzín, aj napriek snahe vlády znížiť jeho cenu, opäť zdražie. Podľa servera natankuj.sk, ktorý sa venuje sledovaniu cien palív, bude liter benzínu od zajtra drahší o 50 halierov. Znamená to, že sa dostane na úroveň zo začiatku minulého týždňa. Pred týždňom totiž benzín aj napriek vývoju svetových cien o 50 halierov za liter zlacnel. Očakával sa však skôr rast cien. „Liter benzínu na Slovensku by mal vzhľadom na vývoj cien na svetovej burze v Rotterdame stáť asi o dve koruny viac. Namiesto priemerných 38 by sme platili 40 korún za liter,“ povedal Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk.
Podľa analytika Atlantik AM Juraja Uličného sa ukazuje, že „očakávaný vývoj cien ropy nedáva až taký veľký priestor na inú ako trhovú politiku v cenotvorbe pohonných látok“. Minulý týždeň išlo podľa neho zrejme len o kozmetickú úpravu.
Hovorkyňa vlády Silvia Glendová po zlacnení benzínu povedala, že na ňom má podiel aj tlak vlády na Slovnaft. Obe strany totiž rokovali o znížení cien benzínu, no zatiaľ nedospeli k riešeniu. Jedinou dohodou zatiaľ bolo, že ceny palív nepôjdu hore. Podľa včerajších slov Glendovej budú rokovania s rafinériou pokračovať.
Očakávaný nárast cien nechcela hodnotiť: „Slovnaft podľa našich informácií rast ceny nepotvrdil, takže tieto informácie nebudeme komentovať.“ Slovnaft vývoj cien palív už niekoľko rokov nekomentuje.
Drahšia je aj ropa
Okrem cien benzínu rastie aj cena ropy. Severomorská ropa Brent zdražela za posledné dva týždne takmer o 9 dolárov za barel a jej cena sa dostala tesne pod 71 dolárov za barel. Jeden barel má 159 litrov. Zdražela aj americká ropa WTI, nárast jej ceny je však menší, 5,5 dolára za barel.
Za menším nárastom ceny americkej ropy je podľa analytika spoločnosti Colosseum Štepána Pírka nižší dopyt po rope v Spojených štátoch. Niektoré americké rafinérie totiž mali odstávku a iné postihla nehoda či požiar.
No hlavným dôvodom na rast cien ropy sú podľa Novotného nepokoje v Nigérii. Povstalci v krajine totiž napádajú ropné zariadenia. Dôsledkom je nižšia produkcia ropy. Nigéria zásobuje najmä USA.
Podľa Pírka je jedným z faktorov aj slabší rast produkcie ropy v Rusku oproti očakávaniam obchodníkov.
Cenu ropy mohol potiahnuť aj rast cien benzínu. „Ak totiž rastie dopyt po benzíne, zvyšuje sa jeho cena aj produkcia. Rastie teda aj dopyt po rope a jej cena ide hore,“ povedal Pírko.
Benzín v Európe závisí od USA aj preto, lebo USA ho v prípade nedostatku nakupujú v Európe. V súčasnosti je v Spojených štátoch maloobchodná cena benzínu na historických maximách. Podľa agentúry SITA je to v reálnych cenách viac ako začiatkom 80. rokov počas iránsko-irackej vojny.
Čaká nás pomalšie
zlacňovanie
Súčasná nižšia úroveň ceny benzínu na Slovensku sa môže podľa Novotného prejaviť v ich pomalšom poklese na jeseň, keď už tradične ceny benzínu prudko klesajú. Slovnaft vtedy bude môcť dobehnúť straty, ktoré zapríčinili súčasné rokovania s vládou. Motoristi budú tankovať drahšie, ako by im to svetové trhy umožňovali.
Európu navyše podľa Pírka čaká séria plánovaných servisných odstávok rafinérií. „Pôjde o rafinérie v Česku aj v Nemecku,“ povedal. Slovnaft podľa jeho hovorkyne Kristíny Félovej generálnu odstávku v tomto roku neplánuje. Bola totiž vlani.
Pírko dodal, že problémy v USA spôsobuje aj to, že sú tamojšie rafinérie zastarané. „V USA sa už 30 rokov nepostavila žiadna rafinéria. V USA aj v Európe je totiž problematické získať povolenie na ich výstavbu,“ povedal Pírko. Podľa neho arabské štáty, ktoré ropu ťažia, zvažujú aj výstavbu rafinérií. Do USA či Európy by potom predávali hotové produkty – benzín a naftu.