Na výnosy termínovaných vkladov aj peňažných fondov v najväčšej miere vplývajú úrokové sadzby na peňažnom trhu. Za obdobie od konca apríla minulého roku do konca apríla tohto roku dosiahli peňažné fondy v priemere mierne vyššie zhodnotenie ako boli v tom čase úroky na termínovaných vkladoch v bankách s ročnou výpovednou lehotou. Investorov do peňažných fondov a termínovaných vkladov zaujíma ako sa budú v blízkej budúcnosti vyvíjať úrokové sadzby na peňažnom trhu a tiež to, či sa im podarí dosiahnuť výnosy, ktoré budú nad úrovňou inflácie.
Aj keď výnosy peňažných fondov aj termínovaných vkladov nie sú vysoké a reálne zhodnotenie vkladu je v týchto produktoch nízke alebo takmer žiadne, stále sú populárne najmä v prípade krátkodobého uloženia peňazí.
Približovanie sa k eurozóne
Národná banka Slovenska (NBS) od začiatku roka dvakrát znižovala základnú úrokovú sadzbu a tá je dnes na úrovni 4,25 %, teda mierne nad úrovňou sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) - 3,75 %. NBS bojuje so silnou korunou, snaží sa udržať infláciu pod hodnotou maastrichtských kritérií a zladiť svoju úrokovú sadzbu so sadzbou ECB. "Úrokové sadzby sa dostali na ročné minimum. Okrem intervencií centrálna banka pomocou sterilizačných repo tendrov nechávala na trhu prebytočnú likviditu, čo spôsobilo jej prebytok a pád jej hodnoty, ktorá je reprezentovaná úrokmi," komentuje situáciu na peňažnom trhu Jozef Krško, vedúci oddelenia derivátov a štruktúrovaných produktov z Dexia banky Slovensko.
V druhej polovici apríla bol priemerný akceptovaný výnos v repotendroch 3,88 % a maximálny 3,94 %. To je menej ako úroveň, na ktorej už za mesiac a pol bude pravdepodobne aj ECB. To má za dôsledok, že celá slovenská úroková krivka je pod eurovou. "Myslím, že NBS nebude chcieť ísť so sadzbami pod úroveň ECB a trh už momentálne odzrkadľuje redukciu minimálne na úroveň 4,0 %. Takže ak aj banka zníži sadzby, ale vráti sa k štandardnej akceptácii repotendra, tak by mala ísť slovenská krivka mierne hore. Aspoň na krátkom konci," prognózuje analytik ČSOB Marek Gábriš.
Pokles inflácie aj pokles
sadzieb
Pri doterajších zníženiach úrokovej sadzby brala NBS, podľa Evy Sárazovej z Poštovej banky, do úvahy popri silnej korune aj dobré čísla inflácie. Sárazová predpokladá, že v prípade priaznivého vývoja inflácie, NBS ešte do konca roka zníži sadzby
o 0,25 %. "Vzhľadom na fakt, že vyššie úroky na termínovaných vkladoch predstavujú pre banky vyššie náklady, s poklesom základnej sadzby NBS možno určite očakávať aj pokles úrokov na termínovaných vkladoch v bankách," tvrdí Sárazová.
Znižovanie úrokov súvisí aj podľa Márie Valachyovej, analytičky Slovenskej sporiteľne, s vyhliadkami na nízku infláciu do budúcnosti a do konca roka tiež predpokladá ešte jedno zníženie sadzieb NBS o 0,25 %.
"Vzhľadom na to, že už neočakávame žiadnu zmenu v ofi-ciálnych úrokových sadzbách a zároveň očakávame postupný rast úrokových sadzieb na peňažnom trhu z ich aktuálnej nízkej úrovne spôsobenej asymetrickým koridorom stanoveným NBS je pravdepodobné, že do konca roka by už nemalo dôjsť k výrazným zmenám úrokových sadzieb jednak na strane vkladov a ani na strane úverov," myslí si analytik VÚB banky Martin Lenko. (mk)