O tom, že mal Ryszard Kapuściński, svetoznámy novinár a spisovateľ, styky s poľskou komunistickou rozviedkou, sa klebetilo už dlho. Tyždenník Newsweek Polska včera zverejnil podrobnosti tohto príbehu.
V archívoch Ústavu národnej pamäti sa zachoval originál zväzku Kapuścińského. Pri stykoch s rozviedkou používal dve krycie mená: Poeta a Vera Cruz.
Spisy pochádzajú zo 60. a 70. rokov. Bezpečnostné služby sa oňho začali zaujímať ešte v roku 1963. Vtedy mal už mladý novinár za sebou niekoľkoročný pobyt v Afrike.
Svedectvo prvého osobného kontaktu Kapuścińského s bezpečnosťou sa datuje v roku 1965. V tom čase odchádzal ako korešpondent Poľskej tlačovej agentúry do Afriky. Príslušníkov zaujímali hlavne všetky aktivity amerických firiem a úradov.
Neskôr písal materiály o politickej situácii aj z Latinskej Ameriky. V žiadnej zo správ nevenoval pozornosť samotným Poliakom. Posledný materiál napísal Kapuściński v roku 1977. O štyri roky neskôr jeho zväzok preniesli do archívu.
Ochotný, ale bez úžitku
Eštebák, ktorý sa ním zaoberal, to zhrnul: „Bol veľmi ochotný, nedával však dôležité a zaujímavé informácie.“
Poľský Newsweek priniesol aj rozhovor s novinárom Ernestom Skalským, ktorý spolupracoval s Kapuścińským, a tiež bol v styku s bezpečnosťou. „Ani na um by mi neprišlo odmietnuť stretnutie s príslušníkom ministerstva vnútra. V tých časoch sme ešte nevedeli, že možno niečo odmietnuť,“ opísal situáciu v Poľsku v 60. rokoch.
Istý druh kontaktov s rozviedkou bol podľa neho v podstate podmienkou novinárskej práci v zahraničí.
„Keby s tým nesúhlasil, tak by sa nestal korešpondentom Poľskej tlačovej agentúry a nenapísal by svoje knižky. Nebolo by Kapuścińského,“ dodal Skalski.
Samotný autor nemôže už komentovať tieto udalosti. Zomrel koncom januára vo veku nedožitých 75 rokov.