Libanonská armáda zvádza s ozbrojencami tuhé boje v palestínskych utečeneckých táboroch i v druhom najväčšom meste krajiny Tripolise. Počet obetí už prekročil číslo 60 a boje čoraz viac zasahujú civilné obyvateľstvo v táboroch. Ide o najväčšie zrážky medzi armádou a teroristickými skupinami od konca občianskej vojny v Libanone pred 17 rokmi. To všetko v čase, keď v krajine prebieha tichá vojna medzi prozápadnou vládou a radikálnym prosýrskym hnutím Hizballáh.
Bejrút obviňuje Sýriu
Libanonská vláda tvrdí, že teroristov podporuje Sýria, ktorá nevie Bejrútu zabudnúť, ako pred dvomi rokmi vyhodil jej vojská z krajiny. Damask obvinenia odmieta.
Podľa pozorovateľov vyhrotená situácia svedčí o rastúcom vplyve globálneho terorizmu a radikálneho islamizmu v palestínskych utečeneckých táboroch a jeho prerastaní do libanonských miest.
Skupina Fatah al-Islam, ktorá je v centre bojov, sa odštiepila od palestínskeho hnutia Fatah. Odvoláva sa na ideológiu al-Káidy a v utečeneckých táboroch poskytuje azyl hľadaným militantom z mnohých krajín.
Libanonské médiá tvrdia, že medzi zabitými členmi skupiny boli muži z Bangladéša, Jemenu či iných moslimských krajín. Viacerí z nich mali údajne na telách opasky s výbušninami ako samovražední atentátnici.
Vláda trvá na tom, že za všetkým je Sýria. „Táto skupina je len imitáciou al-Káidy. Je to jednoznačne made in Sýria,“ povedal pre agentúru AP Ašraf Rifdi, ktorý je najvyšším policajným predstaviteľom.
Podľa agentúrnych správ z oblasti sa zdá, že libanonská vláda sa s militantmi nehrá.
Utečenecký tábor Nahr al-Barid je vraj v tesnom obkľúčení, v jeho okolí operujú tanky a zovšadiaľ sa ozýva streľba. „Je to boj na život a na smrť,“ povedal AP hovorca Fatah al-Islamu. Hnutie je presvedčené, že armáda je odhodlaná zlikvidovať ho do posledného muža.
Trpia aj utečenci
Humanitárne organizácie tvrdia, že boje zhoršujú už aj tak neradostnú situáciu Palestínčanov v táboroch. Keďže oficiálne miesta nemajú do nich prístup, nevie sa presne, koľko obetí či zranených medzi utečencami si vyžiadali prestrelky. Včera sa hovorilo o deviatich mŕtvych.
V Libanone žije okolo 400–tisíc palestínskych utečencov. Ide o ľudí, ktorí do Libanonu utiekli po vzniku Izraela v roku 1948 a ich potomkov. Podobne ako v ostatných arabských krajinách žijú v neutešených podmienkach.