v a situácií.
Aj tie najlepšie ekonomické modely sú napokon modelmi ľudského správania. A vôbec – ekonómia a psychológia spolu súvisia oveľa viac ako je na prvý pohľad zrejmé, tvrdí Karel Riegel. Vo svojej knižke Ekonomická psychologie to ilustruje na množstve príkladov a situácií.
Napríklad modelová situácia „prežitie v protiatómovom kryte“ Skupina v kryte po atómovom výbuchu musí riešiť problém prežitia: zásoba vzduchu nestačí pre všetkých na dostatočne dlhý čas, než vonku klesne radiácia a budú môcť kryt opustiť. Musia si zvoliť kritériá ďalšieho fungovania – optimálne porfesnijné zloženie, podiela mužov a žien a podobne. Potom musia tých, ktorí tieto kritériá nespĺňajú, presvedčiť, aby kryt opustili a obetovali sa.
Skupina spravidla kritizuje kritérium profesijného zloženia ako irelevantné a dostáva sa k otázkam etickým: ako budú môcť žiť tí, ktorí odsúdili druhých? Problém rieši často krajným spôsobom (radšej všetci zomrieme), ktoré je rezignáciou, losovaním (vyhnutím sa zodpovednosti), hľadaním riešení a podobne. Na riešenie tejto modelovej úlohy nadväzuje psychologický výklad chudoby. Takéto ekonomické hry robil Riegel so študentami, aby im ilustroval jednotlivé situácie. Chudoba rovnako ako bohatstvo, práca, konkurencia, nedostatok, ponuka, je jedným z pojmov, ktoré vo svojej knižke Riegel skúma z ekonomického, ale aj s psychologického hľadiska. Dáva vlastne dobre známym slovám a situáciám pre mnohých nečakaný rozmer.
Od začiatku upozorňuje, že ekonómia sa nezaobíde bez psychológie. Pretože túžba, nádej a iracionálne odmietanie faktov sú kategórie, ktoré vplývajú na ekonomické deje a bez ich zahrnutia sú ekonomické teórie oklieštené a teda – nie sú schopné robiť dostatočne presný odhad vývoja.
Veľmi zaujímavou časťou knižky je exkurzia do histórie ekonómie – čitateľ sa stretáva s krátkymi ale veľmi zaujímavo načrtnutým miniprofilmi velikánov tejto vednej disciplíny. Od zakladateľa ekonomickej vedy Adama Smitha s jeho paradoxom, cez samouka Davida Ricarda, ktorý zarobil v mladosti milióny na burze a obohatil svet o teóriu komparatívnej výhody, až po neortodoxného Johna Maynarda Keynesa a bývalého poradcu prezidenta Clintona Roberta B. Reicha.
Autor objavuje psychologické v ekonomickom, rozoberá základné ekonomické prvky z hľadiska psychológie, píše o špeciálnych problémoch ekonomickej psychológie aj alternatívnej ekonómie. Ekonomicky nevzdelaným, čitateľom môže časť knihy, ktorá je venovaná ekonomike všedného dňa, poslúžiť aj ako zrkadlo racionalioty vlastných ekonomických aktivít. Knižku Ekonomická psychologie pripravilo na náš trh vydavateľstvo Grada.
Autor: gal