Kvóty pre političky, diskriminácia žien v prístupe k zamestnaniu, pri obsadzovaní vyšších pozícií, v odmeňovaní, alebo pri deľbe práce v rodine – tieto témy nie sú prijímané s veľkým nadšením. Muži aj ženy väčšinou len prevrátia oči – zasa tie feministky!
Sociológovia však celkom vážne upozorňujú, že aj pocit sebarealizácie v zamestnaní patrí ku kvalitnému a plnohodnotnému životu a mnohým ženám chýba, pretože berú na seba nielen staostlivosť o svoj domov a rodinu ale aj o širšie príbuzenstvo - a to ich znevýhodňuje v práci.
Čísla hovoria jasnou rečou.
Podľa analýzy sociologičky Jarmily Filadelfiovej je podiel zamestnaných žien na pracovnom trhu Slovenska je 50,8% oproti 64,1% mužov. Ženy častejšie pracujú v nestabilných zamestnaniach (dočasná, príležitostná a sezónna práca) a na čiastočný úväzok. Takéto pracovné zaradenie obmedzuje ich pracovný a platový postup.
Úroveň vzdelania u žien a mužov je na Slovensku približne vyrovnaná, i keď ženy sú o nejaké to percento vzdelanejšie. Ženy prevažujú najmä v skupinách stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaných, muži skôr v skupine vyučení bez maturity.
Rovnaké vzdelanie, nižší plat, horšie postavenie
Z prieskumov ďalej vyplýva, že rovnaká vzdelanostná úroveň nezabezpečuje ženám rovnaké platové ohodnotenie. Ženy majú v každej kategórii nižšiu mzdu (od 65% do 78% mzdy mužov), a tento rozdiel sa neznižuje s rastúcim vzdelaním, ani vekom – tieto disproporcie sa naopak prehlbujú. I keď si ženy vyberajú čoraz častejšie aj „mužské“ profesie, ich je prevaha v tradične „ženských“ povolaniach - sekretárky, ošetrovateľky učiteľky. A dokonca aj v oblastiach kde ženy dominujú, sú na vedúcich miestach často muži - riaditelia nemocníc, primári, riaditelia škôl.
Baby, nebojte sa matiky
Podľa odborníkov by sa ženy mali viac orientovať na technické oblasti, ktoré predstavujú veľké možnosti. Stále menej žien napríklad si podľa prieskumov volí oblasť informačných technológií, ktorá je obrovským a veľmi zaujímavým priestorom – už teraz v tejto oblasti chýbajú kvalifikované sily a odhaduje sa, že v roku 2010 bude v tomto sektore chýbať 300 000 kvalifikovaných pracovníkov.
Nižšie dane
pre ženy?
Dvaja poprední ameriskí odborníci na ekonómiu prišli s kontroverznou myšlienkou, že ženy by mali platiť nižšie dane z príjmu ako muži, aby sa zjednodušilo ich zaradenie do pracovného procesu a znížil rozdiel vo finančnom hodnotení obidvoch pohlaví. Inými slovami považujú za najpraktickejšie riešenie pozitívnu disrimináciu žien.
Dvojitý systém zdanenia má podľa Alberta Alesina z Harvard University a Andre Ichina z Bologna University finančný aj morálny zmysel. Nižšie zdanenie príjmov žien podľa nich povedie k tomu, že viac žien začne pracovať a ako skupina zaplatia štátu viac peňazí ako doteraz. Predpokladajú, že ženy by platili „mužskú“ daň z príjmu približne do výšky maximálne 80 percent.
Presná výška dane pre ženy by mala záležať na rodových nerovnostiach v každej krajine. Napríklad v Taliansku by bola asi 68 percent a v Nórsku 91 percent. Najväčšími zástancami tohto systému budú podľa Alesina a Ichina slobodné pracujíce ženy. Nezamestnaní slobodní ľudia zostanú nestranní, ale slobodní pracujúci muži sa postavia proti.
Výhodou daňového zvýhodnenia žien by mala byť aj väčšia šanca pre mužov, aby zostali viac doma a mohli sa venovať deťom. Ženy získajú viac možností a vplyvu.
www.management-issues.com a infoservis.insite.cz