Hlavným cieľom tohto programu je podnietiť záujem dievčat v šiestom, siedmom a ôsmom ročníku o štúdium matematiky a vedy, ktoré ich pripravia na uplatnenie v týchto oblastiach. Podstatou nápadu je snaha ukázať im zábavnou formou, že veda a technológie sú síce náročné, ale aj zaujímavé a užitočné v bežnom živote.
Pri navrhovaní webovej stránky alebo počítačového čipu, alebo zostavením a naprogramovaním Lego robota, či organizáciou rôznych udalostí pomocou internetu môžu spoznať, že technika môže byť sľubnou možnosťou pre ich budúcnosť a že aj v prípade, ak by si ju nezvolili za svoju profesiu, môže im pomôcť v rozvoji schopností bez ohľadu na to, na ktorý odbor štúdia sa zamerajú. „Napríklad dievčatám, ktoré by chceli byť balerínami ukazujeme, ako vie počítač a správny softvér pomôcť ich rastu a zlepšovaniu ich pohybov a choreografií,“ vysvteľuje Mária Zagalo.
Program EX.I.T.E bol vytvorený v roku 1999.
MentorPlace je program, ktorý sleduje ciele EX.I.T.E a ktorý podporuje prvotný kontakt medzi technickými profesionálmi IBM a mladými dievčatami, ktoré sa zúčastňovali na kampani počas školského roku a prostredníctvom internetového nástroja. Centrá MentorPlace sú vo viacerých krajinách sveta – v Ázii je ich 13, v Afrike 2,v Latinskej Amerike 9 v USA 17, v KAnade 2 a napokon v Európe ich je 10.
Táto iniciatíva zahŕňa projekty, v rámci ktorých účastníci rozvíjajú svoje skúsenosti za pomoci mentorov a dostávajú sa tak po prvý krát do kontaktu s profesionálnym svetom.
V Portugalska beží okrem programu MentorPlace aj ďalší mentorský program, spoločne s organizáciou AISEC - medzinárodnou asociáciou pre študentov v oblasti biznisu, ekonomiky a inžinierstva. V rámci tohto programu počas jedného roku je sedem študentov v Portugalsku pod dohľadom siedmich vedúcich pracovníkov IBM, vrátane generálneho riaditeľa.
Autor: gal