Pretekajúci plavák, pokazený splachovač, padajúca doska na toalete - to sú najčastejšie "WC problémy". Banálne, aj smiešne, ale niekedy dokážu rozzúriť do biela. Čo s nimi?
Väčšina záchodových netesností je spôsobených poškodeným plavákovým ventilom od tvrdej vody, vodného kameňa, hrdze alebo piesku z vodovodného potrubia. Keď membrána nedolieha, prichádza k značným únikom vody. Aj úplne nový ventil sa môže poškodiť, keď sa po odstávkach vody znova a znova zanáša pieskom a usadeninami z potrubia.
Kým si vyhrniete rukávy
Ak odteká viac vody, musíme sa pozrieť, v ktorých miestach splachovacieho zariadenia sa to deje. Podstata fungovania všetkých typov nádrží je rovnaká.
Typ plavákového ventilu si dobre prezrite, aby ste vedeli, čím ho nahradiť. Podstatné je všimnúť si priemer závitu, ktorého časť vytŕča z nádržky. Existujú iba dva typy - "polcólový" alebo "trojosmičkový" (čiže tenší alebo hrubší). Dôležité je aj umiestnenie plaváku - zboku alebo zospodu nádržky. Dobré je kúpiť zároveň aj prípojkovú hadicu, ktorá starne. Keď máte rohový ventil, pre istotu si ho kúpte aj so sitkom a vymeňte ho. So všetkým by ste sa mali zmestiť do sumy 300 korún. Ak boli pre vás predchádzajúce riadky nezrozumiteľné, zavolajte si radšej údržbára. Najjednoduchšia a najrýchlejšia práca bez sumy za materiál je okolo 300 korún. Správne nastavenie WC rukami odborníka môže vyjsť na 500 korún.
Otravné padanie záchodových dosiek
Príčinou môže byť nesprávna montáž dosky, ale chybu urobíme často už pri nakupovaní. Mali by sme si zmerať rozmer medzi stredom otvorov, do ktorých sa má doska uchytiť, a zároveň si poznačiť, koľko centimetrov zostáva na uchytenie dosky smerom dopredu. Nie každý typ dosky sa hodí na každý záchod.
A vôbec - pri kupovaní záchodu treba myslieť prakticky a "city" nechať bokom. Očarili vás splachovače zabudované priamo do steny? Znamenajú aj riziko (najmä v paneláku), že sa nedostanete v prípade poruchy k potrubiu. V takom prípade treba rozsekať murovanú stenu za toaletnou misou.