BRATISLAVA. Zdravotníci sú oddnes v štrajkovej pohotovosti. Vyhlásil ju Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb v zdravotníckych zariadeniach, ktorý zastupuje zamestnancov 72 nemocníc. Podpredseda zväzu Andrej Kučinský hovorí, že pacienti štrajkovú pohotovosť nepocítia. „Ide o zdvihnutý prst, ktorý upozorňuje, že kolektívne vyjednávanie sa dostalo do situácie, ktorá sa môže skončiť štrajkom.“
Kučinský hovorí, že pred týždňom upozornil listom premiéra aj ministra, že odbory vyhlásia štrajkovú pohotovosť. Na list ani jeden z nich nereagoval. List uvádza, že vyjednávanie zamestnancov a zamestnávateľov nesmeruje k dohode a situáciu môže riešiť iba vláda.
„V prvom rade by si nás mohli pán premiér a minister pozvať na rokovanie, povedať, situácia je vážna, nechceme, aby sociálnodemokratická vláda prežívala štrajky, poďme sa rozprávať o riešeniach,“ povedal Kučinský. Jedným z riešení je podľa neho vrátiť sa k päťpercentným odvodom za poistencov štátu, čo Smer sľuboval pred voľbami.
Na list odborov reagoval v diskusnej relácii STV minister zdravotníctva Ivan Valentovič. „Riešenie môže nastať iba rokovaním odborov a manažmentov nemocníc,“ povedal. Vláda podľa neho nemôže zdravotníkom zabezpečiť vyššie platy, aj keby zvýšila odvody za poistencov štátu. Nemôže zaručiť, že poisťovne potom zvýšia platby pre zdravotnícke zariadenia a ich riaditelia to premietnu do miezd zdravotníkov. Navyše, 30-percentné zvýšenie platov je podľa neho nereálne.
Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb v zdravotníckych zariadeniach sa vyhlásením štrajkovej pohotovosti pridal k Lekárskemu odborovému zväzu, ktorý vyhlásil pohotovosť už skôr. „Sme radi, že sa prehĺbi naša spolupráca, spoločne môžeme dosiahnuť viac,“ povedal Marián Kollár, šéf LOZ, ktoré zastupuje lekárov 42 nemocníc.
Obe združenia čaká koncom týždňa ďalšie kolo kolektívneho rokovania.
Politologička Darina Malová hovorí, že situácia, keď odbory štrajkujú, keď je pri moci sociálnodemokratická vláda, je neštandardná. „Stáva sa to len výnimočne, oveľa menej, ako keď je pri moci pravicová vláda.“
Stĺpček Mariána Leška
Radím si sám
Zdravotníci sú opäť v štrajkovej pohotovosti. Keď v nej boli minule, tak Robert Fico ako šéf opozície poradil premiérovi Dzurindovi, čo by mal urobiť.
Mal uznať, že zdravotníci „bojujú za svoje oprávnené požiadavky“. Priznať, že protest zdravotníkov je „sporom medzi nimi a vládou“ a že práve vláda musí okamžite „prijať rozhodnutia týkajúce sa dofinancovania zdravotníctva“.
Strana Smer bola pred rokom dokonca pripravená „podporiť v Národnej rade SR aj zmenu návrhu štátneho rozpočtu“. Teraz na to zjavne pripravená nie je.
Keby Robert Fico ako premiér konal podľa svojich vlastných rád, tak by o svoje preferencie medzi zdravotníkmi neprišiel, ale jeho minister financií by s ním bol veľmi nespokojný.
Veď aj bez toho, aby sa platy zdravotníkov zvyšovali čo i len o korunu, má tohtoročný dlh rezortu narásť do výšky, v akej sa naposledy pohyboval ešte pred ministrom Zajacom.
Vládnuť znamená vyvolávať nespokojnosť. Buď zdravotníkov, alebo ministra financií. Ľahké je radiť iným, ťažšie poradiť si sám.
Autor: haj