Na to, aby sme mohli riešiť problémy spojené so starnutím populácie na Slovensku, je nevyhnutné poznať stav populácie. Nápomocné môžu byť kvalitné práce a štúdie INFOSTAT - Inštitútu informatiky a štatistiky, ktorý má vlastné výskumné demografické centrum. Podľa štúdie Prognóza vývoja obyvateľstva SR do roku 2050 bude práve starnutie po úbytku obyvateľstva druhým najvýraznejším faktorom ovplyvňujúcim našu populáciu. Prognóza ráta s rôznymi variantmi vývoja indexu starnutia. V roku 2050 predpokladá nárast indexu starnutia 3 - 4,8-násobne. To znamená, že pokiaľ v súčasnosti na 1 obyvateľa nad 65 rokov pripadajú 2 vo veku do 17 rokov, v roku 2050 to bude presne naopak.
Problémy spojené so starnutím však prioritne znášajú samotní dôchodcovia. Nielen finančné hľadisko, ale aj zdravotný stav vstupujú do rozhodovania o zabezpečení kvality života starých ľudí.
Jedným z možných riešení je pre mnohých ľudí umiestnenie do domova dôchodcov. Takýmto zariadením na území Bratislavy je aj Ružinovský domov seniorov. Zariadenie patrí medzi kombinované, to znamená, že sa skladá z dvoch častí, z penziónu a domova dôchodcov.
Penziónová starostlivosť rieši v prvom rade bytovú otázku seniorov. Ide najmä o problém viacgeneračného bývania v bytoch, keď je vhodné zabezpečiť bývanie starkému alebo starkej niekde inde. Adekvátne jej či jeho potrebám, záujmom a veku. V penzióne pre dôchodcov sa poskytuje klientom nevyhnutná základná starostlivosť, čo znamená pomoc pri upratovaní, prezliekaní postele a umývaní okien. Ponuku dopĺňajú aj iné služby, ako ambulancia lekára, možnosť rehabilitácie, chránený objekt, vrátnica a stravovanie v rozsahu obeda.
Starostlivosť v domove dôchodcov sa odlišuje. Je na dvoch úrovniach a poskytnuté sú vlastne hotelové služby. Upratuje sa raz týždenne, perie sa ošatenie aj posteľná bielizeň, strava je poskytnutá päťkrát denne, personál asistuje pri kúpaní a osobnej hygiene. Pod správu Ružinovského domova seniorov patrí aj lôžková časť, ktorá sídli v inom objekte. "Tu už bývajú ľudia, ktorí potrebujú komplexnú starostlivosť, to znamená vrátane výpomoci s obliekaním, rannej hygieny. Personál je k dispozícii 24 hodín denne. Veľakrát sa nám podarí pomôcť tak, že klienti sú schopní opäť samostatne bývať vo svojich bytoch," objasňuje pani riaditeľka Franklová.
Do domova dôchodcov môže byť prijatý poberateľ starobného alebo výsluhového dôchodku starší ako 60 rokov alebo občan, ktorý potrebuje starostlivosť v domove dôchodcov z iných vážnych dôvodov. Podmienky starostlivosti okrem zákonov upravujú aj odbory sociálnej politiky miestnych samospráv a obcí.
Bývanie v takomto zariadení má okrem výhod aj svoje nevýhody. Odpoveď na otázku, či ísť do domova dôchodcov, alebo zostať bývať vo vlastnom byte, si už každý človek musí nájsť sám, na základe vlastného zváženia situácie.
Denisa Pritzová,
Alena Vojteková,
Lucia Lefflerová