Aká je taktika Fideszu, usiluje sa stále o predčasné voľby?
„Kedy budú ďalšie voľby, to závisí od vládnej koalície. Podľa ústavy o nich rozhoduje koaličná väčšina. My sme na ne pripravení kedykoľvek.“
V poslednom čase sa o vás špekuluje ako o možnom volebnom lídrovi a kandidátovi Fideszu na premiéra. Je to reálne?
„Presne ako hovoríte, ide o špekulácie. Možno je to tým, že som šéfom poslaneckého klubu a často sa vyjadrujem aj k všeobecným politickým otázkam. Navyše sa už v Maďarsku dosť výrazne vytvoril systém dvoch strán, politická súťaž prebieha dosť jednoznačne medzi Fideszom a socialistami. Aj preto sú možno tendencie vidieť aj u nás akýsi systém vláda a tieňová vláda podľa britského vzoru.“
Na univerzite vyučujete politológiu. Je to možné popri aktívnej politike?
„Myslím, že to dokážem oddeliť. Dávam si veľký pozor, aby som nehovoril o vnútornej politike. Učím porovnávanie politických systémov vrátane slovenského, a dokážem to robiť bez emócií.
Čo učíte o Slovensku?
„Učím v podstate vznik a vývoj slovenského systému strán a inštitúcií. V rámci bloku o strednej Európe učím o transformácii, osamostatnení sa Slovenska, aktéroch politického života. Vývoj slovenského straníckeho systému je z vedeckého hľadiska veľmi zaujímavý, vyvoláva aj v rámci politológie viac diskusií. Je tam napríklad dosť svojvoľné nálepkovanie, čo je ľavica alebo pravica, a existencia významnej etnickej strany z neho robí viacdimenzionálny systém.“
Je nápadné, že Fidesz ako pravicová strana požaduje opak reforiem, ktoré na Slovensku presadila pravicová koalícia. Odmietate napríklad plán vlády zaviesť viac zdravotných poisťovní?
„Varuje nás práve aj príklad Slovenska. Naša skúsenosť je, že sa systém viacerých poisťovní nikde neosvedčil. Maďarská spoločnosť je dnes veľmi oslabená finančne aj morálne a to, čo sa jej teraz snaží vnútiť Gyurcsányova vláda, to môže zničiť jej základné väzby.“
Autor: pm