Víkendový zjazd hlavnej maďarskej opozičnej strany Fidesz expremiéra Viktora Orbána (na snímke TASR) splnil očakávania. Poslušní delegáti bez debaty na čele strany opäť potvrdili Viktora Orbána, ktorý získal 1608 hlasov, proti bolo len 39. Za podpredsedov zvolili ním potvrdených kandidátov.
Pred rokom to ešte vyzeralo inak. Po druhých prehraných voľbách vlani v máji sa stolička pod Orbánom vážne triasla. Minuloročný zjazd ho síce ako jediného kandidáta znovu zvolil, polovica delegátov sa však na voľbe vôbec nezúčastnila a dala jasne najavo svoje výhrady.
Orbán však slabú a nejednotnú vnútrostranícku opozíciu bez vážnejších problémov zvládol. Víkendový zjazd opäť potvrdil nielen jeho neochvejnú moc, ale aj zmeny, ktoré sa pod jeho vedením v strane v posledných rokoch udiali.
Bez pamätníkov
Väčšina delegátov podľa maďarských médií už nepatrila, ako na predchádzajúcich zjazdoch, medzi tých, ktorí by si pamätali liberálne obdobie strany. Do Fideszu prišli z radikálnych občianskych krúžkov, ktoré Orbán zakladal po svojej volebnej prehre po roku 2002. Osobná lojalita k lídrovi strany patrí k ich základnej črte.
Okrem šetrenia straníckej pokladnice malo lepšiu kontrolu nad delegátmi strany zaistiť aj to, že veľkú časť vidieckych delegátov neubytovali v hoteloch, ale u budapeštianskych kolegov.
Po voľbách lídrov nepriniesla žiadne prekvapenie ani absentujúcia programová vízia strany. Zjazd opäť nepredložil plán, z ktorého by sa dalo usudzovať ďalšie smerovanie strany. Prejavy vrátane Orbánovho, ktorý trval hodinu a pol, sa v podstate vyčerpali neúprosnou kritikou vlády. Tá vraj ožobračuje ľud, ohrozuje jeho zdravie a riadi sa heslom „čo môžeš ukradnúť dnes, neodkladaj na zajtra“. Proti vládnym reformám však Fidesz nepredložil žiadnu alternatívu. Tú vraj ukáže kniha, ktorú Orbán píše a predloží v blízkej budúcnosti.
Podľa týždenníka Magyar Narancs nemôže Fidesz predložiť program s jasnými tézami aj preto, lebo by to zničilo Orbánovu dlhodobú stratégiu získať hlasy najrôznorodejších spoločenských skupín od sklamaných ľavičiarov cez konzervatívne náboženské skupiny až po krajnú pravicu.
Prišla takmer celá SMK
Jednou z mála zaujímavostí zjazdu bola početná delegácia SMK. Prišli všetci najvýznamnejší šéfovia strany vrátane predsedu Pála Csákyho. Nechýbala mládežnícka organizácia SMK, ktorá má úzke väzby na mládežnícku organizáciu Fideszu. Pokračuje tak vývoj, ktorý sa začal ešte za predsedníctva Bélu Bugára, keď sa SMK stala hlavným spojencom Fideszu medzi menšinovými Maďarmi.
Zväz mladých demokratov – Fidesz
Fidesz vznikol v roku 1988 ako radikálna liberálna mládežnícka organizácia. Po roku 1993 sa pod vedením Viktora Orbána postupne premenila na národniarsko-konzervatívnu stranu, zastávajúcu v ekonomických a sociálnych otázkach väčšinou silne ľavicové a populistické stanoviská.
(pm)
http://www.sme.sk/vydania/20070521/photo/0090521orban.jpg FOTO – TASR |
Autor: Budapešť