Veľká Británia aj Spojené štáty sú údajne zahltené agentmi ruských tajných služieb. Za vlády prezidenta Vladimira Putina, ktorý bol sám agentom, sieť ruských tajných služieb narástla do nebývalých rozmerov.
Nie je iná krajina ako Rusko, azda s výnimkou Číny, ktorá sa tak agresívne snaží získať americké tajomstvá. Britskému denníku The Times to povedal nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu. Podľa neho sa SVR, nástupca rozviedky KGB, v USA zaujíma najmä o moderné technológie a vojenské projekty.
Cena ropy praje agentom
„V časoch Sovietskeho zväzu bol počet špiónov limitovaný, pretože museli byť naviazaný na ministerstvo zahraničia, obchodnú komoru či agentúru Tass. Teraz však prakticky každá úspešná ruská spoločnosť je využívaná na krytie spravodajských operácií,“ cituje The Times bývalého agenta KGB Juriho Šveca.
Kremeľ má navyše pre vysoké ceny energií dostatok financií na rozvoj tajných služieb. „Prezident Putin si myslí, že Spojené štáty sú oslabené Irakom,“ hovorí bývalý veľvyslanec USA pri OSN Richard Hollbrooke. „Myslí si, že ho posilnili posledné udalosti a vysoké ceny ropy a teraz sa snaží vrátiť Rusko späť na medzinárodnú scénu.“
Mimoriadne aktívni sú ruskí agenti údajne aj v Británii. Podľa denníka The Guardian ich len na ruskej ambasáde v Londýne pracuje asi tridsať. Okrem špičkových high–tech technológií sa zaujímajú o Rusov, ktorí tam žijú v exile.
Podľa anglických médií má ruská tajná služba prsty aj vo vražde bývalého agenta KGB žijúceho v Londýne Alexandra Litvinenka, ktorý bol vlani otrávený polóniom.
Agent Putin
Vladimir Putin začínal svoju kariéru ako agent KGB, kde pracoval 16 rokov. Počas komunizmu pôsobil v rozviedke v Drážďanoch.
Skôr ako sa stal prezidentom Ruskej federácie, bol riaditeľom ruskej tajnej služby FSB.
Autor: rek