Príbeh Nemca libanonského pôvodu pokračuje tak nejasne, ako sa začal.
Chálida al-Masrího (na snímke ČTK/AP), ktorého mala v decembri 2003 omylom uniesť CIA, vo štvrtok zatkla nemecká polícia. Je podozrivý, že podpálil hypermarket v bavorskom meste Neu-Ulm. Masrího advokát sa teší. Jeho mandant sa vraj dostal tam, kam chcel - na psychiatriu.
Masrího peripetie sa začali v roku 2003 v Macedónsku. Vybral sa na dovolenku, ale na hraniciach so Srbskom ho zatkli. Jeho meno figurovalo na zozname teroristov hľadaných za útok na newyorské dvojičky. Do väzenia si poň prišla americká CIA. Odvliekla ho do Afganistanu, kde ho podľa Masrího niekoľko mesiacov zadržiavala a mučila. Keď zistili, že majú len menovca hľadaného teroristu, potichu ho prepustili. Nemci sa o osude Masrího dozvedeli až po dvoch rokoch. To už o únose vedela aj vláda bývalého kancelára Gerharda Schrödera. Tá však tiež mlčala. Informácie zverejnil až denník Washington Post. Aj to v čase, keď Američania čelili kritike za tajné prelety CIA nad Európou a tajné väznice. Masrího prípad dokazoval, že CIA zatýkala aj nevinných ľudí a vrhal tieň na nemecké oficiálne miesta, ktoré vraj pri únose spolupracovali.
Masrího prípad naďalej zamestnáva vyšetrovacie orgány. Výbor Bundestagu zisťoval, či o jeho únose Schröderov kabinet vedel a mníchovská prokuratúra pátra po agentoch CIA, ktorí sa mali na únose podieľať. Práve tento týždeň riešil kauzu aj Ústavný súd. Rozhodol, že mníchovský súd dal protiprávne odpočúvať Masrího advokáta Manfreda Gnjidica.
Pozadie Masrího únosu ostáva aj po rokoch nejasné. Teraz ho navyše zatienila ľudská tragédia nezamestnaného otca piatich detí, ktorého po únose opustila manželka. Podľa advokáta sa Masrí nedokázal vyrovnať s tým, čo sa mu stalo. A podpaľačstvo urobil ako akt zúfalstva. „Musel sa z neho stať páchateľ, aby dostal terapiu, ktorá mu prináležala ako obeti,“ povedal pre Spiegel advokát Gnjidic.