BRATISLAVA. Viacerí aktivisti, ktorých Štátne lesy TANAP–u v týchto dňoch vyzvali, aby zaplatili za škody, ktoré spôsobili blokovaním ťažby v Tichej a Kôprovej doline, tvrdia, že lesníkom svoje osobné údaje nedali.
„V žiadnom prípade nemajú moje údaje od lesnej stráže, svoj občiansky preukaz som dal iba policajtovi,“ hovorí Rudolf Pado, ktorý má zaplatiť škodu 12 849 korún.
Ľubomíra Dzúriková má zaplatiť 25 698 korún. Hovorí, že ju legitimovala jeden deň polícia a ďalší deň lesná stráž. Obaja poslali lesníkom žiadosť o informáciu, odkiaľ majú ich údaje. Zatiaľ nedostali odpoveď.
„Bol som v Tichej doline ako občan, ktorý nesúhlasí s tým, že sa tam ťaží. Legitimovali ma dvakrát a vždy to bola polícia,“ hovorí Michal Čorný. Zaplatiť má 12 849 korún.
Podali trestné oznámenie
Čorný aj ďalší aktivisti už podali trestné oznámenie pre podozrenie z neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Myslí si to aj právnik Vladimír Pirošík.
Zverejnením titulov, mien a priezvisk spolu s výškou škody, ktorú pritom doteraz nepreukázali, podľa neho lesníci porušili Trestný zákon.
Polícia hovorí, že údaje o ľuďoch, ktorých legitimovala, poskytla iba lesnému úradu, ktorý rieši priestupky podľa lesného zákona.
Odkiaľ mali údaje?
Poverený prednosta Obvodného lesného úradu v Poprade Šimon Škoviera hovorí, že údaje od polície štátnym lesom nedali. Úrad môže udeliť za vstup do lesa, kde sa ťaží, pokutu do 5000 korún. Škoviera povedal, že priestupkové konanie sa začalo, no pokutu ešte neudelili.
Hovorca Štátnych lesov TANAP–u Marian Šturcel včera povedal, že všetky osobné údaje majú od lesných strážcov. Na ďalšie otázky neodpovedal.
Štátne lesy TANAP–u žiadajú od aktivistov uhradiť spolu 1,8 milióna, čo im vraj vyfaktúrovali spracovateľské firmy, ktoré pre blokádu nemohli v doline ťažiť. Neprezradili, podľa čoho sumu rozdelili, a ani zoznam spomínaných firiem.
Krajský úrad životného prostredia poslal Erikovi Balážovi, ktorý má zaplatiť 25 698 korún, list, aby vrátil preukaz strážcu prírody, lebo si neplnil povinnosti počas blokády. Prednosta úradu na otázky neodpovedal.
Inšpekcia o Tichej doline nerozhodla
Inšpekcia životného prostredia za viac ako mesiac nerozhodla, či je ťažba kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline v TANAP–e legálna.
Začiatkom týždňa pracovníci inšpekcie tvrdili, že skončia konanie do piatka. Včera hovorca Michal Štefánek nečakane oznámil, že si dôkladné prešetrenie vyžiadalo posun. „Zakončenie predpokladáme začiatkom budúceho týždňa.“
Šéf Lesoochranárskeho združenia Vlk Juraj Lukáč si myslí, že rozhodnutie už existuje, ale pozastavili ho na generálnom riaditeľstve inšpekcie.
Štefánek to poprel. „Opakujem, preverovanie nie je skončené.“
Lesníci začali ťažiť kalamitné drevo 11. apríla. Proti ťažbe sa postavili ekologickí aktivisti. Koncom apríla inšpekcia ťažbu zastavila, čo minister pôdohospodárstva označil za obštrukciu.
Daniel Vražda