Mečiar: Veteškovci hrajú nefér hru

Predseda HZDS tvrdí, že niekto sa snaží ovplyvniť delegátov za majetkové sľuby. Nevie, či to robí priamo Veteška, alebo ľudia z podpredsedovho okolia.

(Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Kandidát na predsedu HZDS Vladimír Mečiar v rozhovore pre denník SME povedal, že z viacerých okresov mu hlásia „pokusy ovplyvniť delegátov za majetkové sľuby“.

Povedal, že nevie, či to robí jeho protikandidát Viliam Veteška, alebo ľudia, čo považujú jeho kandidatúru za správnu.

Veteška tvrdí, že je preňho ponižujúce reagovať na takéto obvinenia. „Odmietam to, nezaslúžim si takéto obviňovanie. Päť rokov som Mečiara obhajoval, nikdy som proti nemu nič nepovedal.“ Dodal, že s nijakým delegátom snemu nehovoril, pretože na to nemá čas a je to „klamstvo prvého stupňna“. Vylučuje, že by niekto v jeho mene ponúkal delegátom peniaze či majetkové výhody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda strany Milan Urbáni povedal, že „počul som o takých praktikách“. Dodal, že má informácie, že sa ponúkajú funkcie. Ústredná tajomníčka strany Zdenka Kramplová sa nechcela vyjadriť. „Nevyvraciam ani nepotvrdzujem.“

Poslanec HZDS Tibor Mikuš patrí medzi tých, čo otvorene podporujú Vetešku. „Treba sa spýtať delegátov, kto im sľubuje, že po sneme nebude problém s financovaním regionálnych kancelárií a kto sľubuje nové autá,“ zareagoval na Mečiarove obvinenia.

Stĺpček Petra Schutza
Majiteľ a firma

Vladimír Mečiar, ktorý na piatich zo šiestich krajských snemov získal jednomyseľnú nomináciu na post predsedu, podozrieva protikandidáta Vetešku, že sa pokúša ovplyvniť delegátov za majetkové sľuby. Z toho vyplýva: Buď sú sľuby málo lukratívne, alebo - nechce sa ani uveriť! - si Mečiar vymýšľa.

SkryťVypnúť reklamu

Každý nech posúdi, čo je pravde bližšie, ale avízo, že „to bude predmetom straníckeho vyšetrovania, so závermi voči osobám“, treba brať vážnejšie. Tu už nie sú alternatívy, len istota, že s rebelmi sa v HZDS bude účtovať po starom, teda v politickom procese. Budúcnosť Vetešku a ľudí, ktorí ho podporujú, sa zdá byť už veľmi neistá. Vyvolávanie korupčných indícií je jednoznačný príznak, že obžaloba bude taká, aby na zmierlivé vyústenie, o ktoré sa azda snaží časť Mečiarovho okolia, nebolo ani pomyslenia. „Strana nie je na predaj,“ hovorí doživotný predseda, a v tom je skrytá pointa. On je majiteľ a HZDS je jeho firma. Na veky vekov.

Vladimír Mečiar: Mobilný telefón nepoužívam

Po 14 rokoch má protikandidáta, ktorého podozrieva z neférových praktík a nevylučuje, že strana sa môže zaoberať aj jeho vylúčením. Vladimír Mečiar poskytol SME prvý veľký politický rozhovor od januárovej operácie.

SkryťVypnúť reklamu
Krátko po voľbách vám pribudol poslanec - Miroslav Kotian zo SNS. Bude v tomto volebnom období aj ďalší prírastok?

"Pán Kotian k nám neprešiel preto, že by bol náborovaný alebo lákaný. Bol to dôsledok vnútorných problémov v poslaneckom klube SNS v tom čase."

V každom volebnom období vám z klubu odišlo niekoľko poslancov. Ste si istí, že to tak nebude aj v teraz?

"Záruky môže človek dávať za seba, pretože vždy, keď stojíme pred ľuďmi, hovoríme, že by to tak nemalo byť. Otázka je, kam by tak mohli ísť. Ale to je otvorená otázka. Pokiaľ ide o pohyb v poslaneckých kluboch, spravidla býva v druhom roku. Nie som v tomto smere človek, ktorý by kričal, že všetko bude v poriadku, ale viem, že nech sa udeje čokoľvek, záväzky z koaličnej zmluvy budeme plniť v dostatočnom počte."

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste po každých voľbách hovorili, že práve teraz máte tých správnych ľudí, ktorí budú lojálni k HZDS.

"Najhorší bol rok 2002 - 2006, kedy v troch vlnách odišlo veľmi veľa ľudí. A kde skončili?

Jeden z nich ako prezident.

"Jeden je prezident. On dával na výber, že buď bude poslanec, alebo si vytvorí vlastnú stranu. Ale prezident nie je preto, že od nás odišiel, ale preto, že kandidoval proti mne."

Tibor Mikuš v rozhovore pre SME povedal, že on zostane koaličným poslancom, ale nepovedal na 100 percent, že zostane v HZDS.

"Nekomentujem názory druhých ľudí."

Pred pár rokmi ste povedali vetu: "Keď začne pracovať, budete o ňom ešte veľa počuť." Pamätáte si, o kom ste vtedy hovorili?

SkryťVypnúť reklamu

"Nemyslím."

O Viliamovi Veteškovi. Aké s ním teraz máte vzťahy?

"Keď pán Veteška prišiel, mal raketový nástup do funkcií. Bol hneď podpredseda národnej rady, hneď podpredseda strany. Vtedy sme predpokladali, že ak príde človek z iného prostredia, neznámy, nezaťažený minulými konfliktmi, môže zmierňovať hroty medzi stranami vtedajšej vlády a HZDS. Začal, ale potom ho tieto strany odmietli. Nechceli s ním rokovať. Mali sme kopu pracovných vzťahov a rozhodnutí a môj vzťah k nemu bol rovnaký ako k druhým: Robíš alebo nerobíš?

Robil alebo nerobil?

"Tento rok u neho bol horší a ospravedlňovali to aj zdravotné dôvody. Povedzme od októbra sme sa prvý krát stretli až v apríli na rokovania straníckych orgánov."

SkryťVypnúť reklamu

A celkovo - robí Veteška niečo pre HZDS?

"Nie je to tak, že len nerobí a nie je to tak, že úspešne robí."

Veteška ide na snem s tým, že zastaví pokles preferencií. S čím tam idete vy?

"Ja nechcem byť ozvena Vetešku. Ten hlas je, niečo hovorí, ale to nie, že chce zastaviť pokles preferencií. Tie veci sa dnes vyhrocujú do inej podoby: Aká má byť táto strana, aká má byť jej profilácia - pokiaľ ide o program - ako prepracovať stranícky program na vládny. Preferencie strany mohol každá dvíhať aj doteraz. Všetky veci sú ale riešiteľné, tak aby sa strana mohla začať tlačiť nad 10 percent. A už sa to tak aj začalo rysovať."

Vaši kmeňoví voliči sú väčšinou starší ľudia a prirodzene ich ubúda. Dokážete osloviť aj mladších voličov?

SkryťVypnúť reklamu

"Áno. Tým, že sa predstavuje program pre spoločnosť ako celok, a teda aj pre mladých, je to otázka odkomunikovania faktov viac ako otázka obsahu."

Ako to chcete urobiť? Posledný pokus HZDS s veršíkmi na bilbordoch nebol príliš podarený.

"Pokiaľ ide o volebnú kampaň, je ku nej kritické stanovisko - najmä k sólovaniu. Tým, že sme nešli do kampane ako celok ale každý za seba, to neboli vydarené. Tam sme stratili a z 12 percent sme prešli na 8 na niečo. Pokiaľ ide o to, ako to chceme napraviť, techniky na to sú. Ale nechcem o tom hovoriť, pokiaľ to neschváli snem."

To majú byť vaši noví "mediátori" - hlavne štátni tajomníci?

"Za štátnych tajomníkov nastupovali ľudia zhruba vo veku 35 rokov. Výber bol prísny a kvalitný. Prešli aj istou prípravou, ktorá sa týkala mediálnej komunikácie. Pokiaľ by som nebol v decembri ochorel, už v januári by začali verejne vystupovať v mene strany."

SkryťVypnúť reklamu

Ako máme chápať vami ohlásenú zmenu smerovania strany - že už nechcete k európskym ľudovcom?

"My sme nikdy nepodali prihlášku za člena Európskej ľudovej strany. Naši poslanci sú hodnotení dobre. Pán Pöttering im bol v Európskom parlamente niekoľko krát poďakovať. Skončilo obdobie, keď chodil komisár na Slovensko varovať pred HZDS. Samozrejme, že hľadáme priestor na dlhodobú spoluprácu. Ak je na Slovensku pozícia KDH ako veto, môže si strana dovoliť pred nimi kľačať a prosiť o rozhrešenie? Za čo? Za ich historické chyby a omyly? Logickým záverom je, že sa ide hľadať ďalej a v tomto hľadaní sme pokročili, rokujem, a keď bude výsledok priaznivý, ohlásime to.

Ide o Úniu pre Európu národov?

"Nie. Do Únie pre Európu národov sme mali pozvanie. V tom období sme sa ale rozdelili na HZDS a HZD a mal som podpredsedu - nešťastníka Rudolfa Žiaka - ktorý toto pozvanie zobral, za HZD išiel ho tam prezentovať ako HZDS a vstúpili do únie národov. My tam nemôžeme byť - my tam nepatríme."

SkryťVypnúť reklamu

A kam teda chcete ísť? Už zostávajú vlastne iba nacionalisti, liberáli a socialisti.

"Majte trpezlivosť."

Ako ste sa dozvedeli o kandidatúre Vetešku?

"On ma vždy uisťoval, že nebude kandidovať, že je vylúčené, že by niečo také urobil. V dobe, keď som bol chorý, som naraz zbadal, že sa rozvíja masová kampaň. Taká kampaň sa nemôže spustiť bez organizácie. Tá bežala. Bola to kampaň, ktorá mala za cieľ nabudiť očakávania u ľudí, že teraz príde Mesiáš. Keď si zoberie politik, ktorý už niečo prežil, prvé články z takejto kampane, je mu jasné kam to smeruje. Neskôr Veteška oznámil, že prijíma nomináciou okresov Pezinok a Nové Mesto nad Váhom. My sme už pred tým uvažovali, že ak niekto, tak to budú práve títo dvaja. Potom bola znovu masívna mediálna kampaň. Nech si každý robí kampaň ako chce, tam ale boli za deň troje noviny, naraz Markíza, TA3, Jojka. To všetko voľačo stojí. Všetci to robili spontánne a bezplatne za jeden deň? Niektorých ľudí z toho štábu poznáme. Je to ich spôsob prezentácie.

SkryťVypnúť reklamu

Vy tvrdíte, že si platia médiá?

"Nám to začalo poškodzovať. Potom sme si z očí do očí vyrozprávali aké pravidlá sa robia a teraz prebieha na niečo iné. Teraz to zmenilo podobu z mediálnej kampane na tichú, keď sa zbierajú zoznamy delegátov a množia sa prípady, pokusov o ovplyvnenie delegátov na voľbu.

Veteška si podľa vás platil médiá?

"Ja som také nepovedal, len hovorím, že taká kampaň niečo stojí. Všetko nemôže byť nahodilé."

Hovoríte že zvláštne presviedča delegátov. Používa Veteška nejaké nečisté metódy?

"Neviem, či to robí Veteška, alebo ľudia, ktorí si myslia, že jeho kandidatúra bude správna. Ale hlásia mi z viacerých okresov pokusy ovplyvniť delegátov za majetkové sľuby."

SkryťVypnúť reklamu

Čo im sľubujú?

"Tie správy prichádzajú, vyhodnocujeme ich. Zatiaľ je oznámených sedem okresov, v ktorých hlásia, že takýto stav je. A ten počet rastie. Je tu snaha chytiť všetkých delegátov. Podpredseda strany to nemusí takto robiť."

Chcú ich podplatiť? Dať im peniaze?

"Uvidíme."

Tvrdíte, že vám niečo signalizovali, takže musíte vedieť, o čo ide.

"Teraz to bude predmetom straníckeho šetrenia s príslušným i závermi voči osobám. A už nebudeme ďalej pokračovať tak, ako doteraz, že sme postavili stranu tak, aby sme ju dobre uchránili proti tlakom zvonka, ale veľmi slabo pred rozpadom zvnútra."

Tie príslušné závery majú byť to, že by niekto mal za to byť vylúčený?

SkryťVypnúť reklamu

"Ja nehovorím, že budeme rokovať o vylúčení. Nebudem oznamovať trest, kým nebude jasný skutok, osoba a motív."

Ale mohlo by sa stať, že sa pred ešte snemom budete zaoberať vylúčením ľudí okolo Vetešku?

"Je nehovorím, že takéto rokovanie bude. Ja len budem rokovať o tom, ako sa majú dodržiavať stanovy a zachovať demokratický princíp rozhodovania vo vnútri strany. Lebo táto strana nie je na predaj, ani s nej nie je možné robiť cirkusové šapitó."

Keď vyhráte na sneme, navrhnete Vetešku za podpredsedu?

"To je tak predčasná otázka, že na to viem povedať iba to, že bolo v politickom grémiu o takejto variante. Pán Veteška sa k nej nevyjadril s tým, že kandiduje na predsedu strany."

SkryťVypnúť reklamu

Vy osobne ste za tajnú voľbu na sneme?

"To je jedno. Každý z delegátov by mal byť na tej úrovni, že spôsob hlasovania nemôže ovplyvniť jeho vnútro. Môže zdvihnúť slobodne a za to sa v strane nikdy nikomu nič nestalo. Máme skúsenosti s oboma variantmi. Rozhodnú delegáti a môj hlas je len jeden."

Keď hovoríte, že je to jedno, nechcete na sneme spraviť gesto, že sa postavíte a poviete aby sa hlasovalo tajne, nech zavrieme ústa tým, čo hovoria, že by to mohlo byť iné?

"Prečo ja mám niekomu zatvárať ústa. Nech si každý slobodne povie čo chce a ako chce a robí sám ako uzná za vhodné. To nie je moja metóda. Ale ja osobne, keď mám názor, nikdy som sa zaň nehanbil a vždy som ho hovoril verejne."

SkryťVypnúť reklamu

Pred voľbami ste mali zlé vzťahy s Ficom aj so Slotom. Skutočne sa zlepšili, alebo máte iba koaličné "prímerie"?

"Samozrejme, že vzťahy, ktoré sú vo volebnej súťaži, sú odlišné ako vzťahy pri spolupráci. Zmenili sa tak, že prešli z roviny pracovnej do priateľskej."

Z otvorených nepriateľov sa skutočne stali osobní priatelia?

"Áno."

S ktorým z nich ste väčší?

"To je rovnocenné."

Dá sa z takých tvrdých invektív zmeniť na priateľstvo?

"Otázka je, čo nám pomôže. Ak sme zobrali zodpovednosť za štát, tá je vyššia ako osobná ješitnosť. Pán Slota sa mi naviac verejne dvakrát ospravedlnil, takže nemám dôvod žiadať aj tretie verejné ospravedlnenie. Ak chybu uznal, je to z nami. Ak je tu štátny záujem a treba spolupracovať, tak je treba naladiť aj osobné vzťahy."

SkryťVypnúť reklamu

Ale nejaké invektívy boli aj medzi vami a Ficom. Aj s ním ste sa udobrili - ospravedlnili ste sa navzájom?

"To je rozdiel. V období pred voľbami, keď sme mali rôzne názory a častokrát Smer potreboval našich voličov, tak pritvrdzoval. Ale po voľbách je všetko inak."

Slota často nazýva Fica svojim osobným priateľom, ale vás už tak nie. Je to tak, že sa tí dvaja sem-tam dohodnú a vás postavia pred hotovú vec? Paktujú takto niekedy?

"Také pakty nie sú možné - iba možno v niektorých čiastkových veciach. Ale nemôže prejsť žiaden zákon, ktorý nemá podporu všetkých troch. Stačí, že povie jeden nie a neprejde nič."

Koaličná rada je teraz zložená z troch predsedov - kto to navrhol?

"V koaličnej zmluve je napísané, že sa uskutočňujú stretnutia troch predsedov na žiadosť ktoréhokoľvek z nich. A môže byť aj rozšírené rokovanie."

A kto to navrhol?

"Je to v zmluve - dohodli sme sa všetci traja."

Je to lepšia komunikácia, ako keby vás bolo deväť ako za minulej vlády?

"Rýchlejšia a mechanizmus dohody je jednoduchší. Predsa len všetci traja vieme, kde sú asi mantinely. Nevadí, keď je tam viac ľudí, ale tým sa zvyšuje množstvo kontaktov a niekedy to sťažuje dohodu."

A nemajú niekedy problém strany, kvôli tomu, že je to príliš centralizované a príliš do toho nevidia?

"Každý z nás hneď po príchode informuje svoju stranu, čo bolo na koaličných rozhovoroch a hľadá podporu v poslaneckom klube a vedení. A aj pred koaličnými rozhovormi je porada najužšieho vedenia kde je hranica po ktorú predseda môže ísť."

Ono to ale tak úplne nie je. Minister Valentovič sa dozvedel od Fica o tom, čo sa dialo na koaličnej rade okolo zdravotníctva, až o 48 neskôr.

"Ja hovorím za svoju stranu."

Ako to vyzerá na vašich koaličných radách? Niekto si tam aj buchne do stola?

"Aj to. Hlasy sú aj nervóznejšie, aj uvoľnené."

Vy ste vraj na jednej z koaličných rád pohrozili, že takto to ďalej nepôjde, a pokiaľ áno, tak HZDS pôjde z koalície. Čo vás vtedy tak nahnevalo?

"Povedal som iba, že takto ďalej nie. Tá druhá veta tam za stolom chýbala. Išlo o to, že v tom čase boli napnuté vzťahy pri výkone verejnej správy, trom našim štátnym tajomníkom boli fakticky pozastavené výkony funkcie. Personálne dohody sa nerealizovali a bolo to v náš neprospech. Aj celý výkon koalície sa začal zastavovať a bolo treba riešiť otázku, akú úlohu má naša strana v koalícii. Či stačí, že minister zahlasuje a jeho hlasovanie potom zaväzuje stranu, alebo či má autonómnu vôľu. Tieto otázky ale boli vyriešené vcelku uspokojivo pre všetkých.

Bolo to kvôli tomu, že ste boli vytesňovaní?

"Pomaly vytesňovaní."

Bolo to také, že ste museli povedať dosť?

"Ak mám zo šiestich štátnych tajomníkov troch nefunkčných a dvaja mi pohrozia odchodom, musím sa pýtať, prečo? Ale to je záležitosť, ktorá je za nami a je prekonaná. Dnes sú plnohodnotní a plne vyťažení.

Ako ste prijali to, že budete vo vláde mať len osminu kresiel? V pozícii najmenšieho koaličného partnera ste nikdy neboli.

"Pozícia vyplynula z výsledkov volieb a po ôsmich rokoch v opozícii je aj účasť vo vláde v tejto miere prínosom. Vplyv strany sa ale pomaly rozširuje a je daný programom aj kvalitou ľudí, ktorých vieme prezentovať."

Neberiete ako osobnú prehru, že ste síce v koalícii, ale iba s dvoma ministrami?

"Vôbec to nie je porážka, prijali sme to ako vec dohody a rozumné východisko pre budúce obdobia."

Po desiatich mesiacoch v ktorých ste mali personálne ťahanice, a ako vravíte, vytesňovali vás, sa vám nezdá ako lepšia možnosť koalícia s pravicou?

"Taká koalícia nie je možná, pretože základný problém, prečo nevznikla iná vláda, je problém vzťahu s KDH a SDKÚ. Aj keď sa SDKÚ zdajú ako ústretovejší, nie je vyriešený ani vnútorný problém KDH, pokiaľ ide o vedenie ani ďalší obsah politiky.

Keby KDH vtedy povedala "áno, Mečiar už nie je problém", išli by ste do koalície s pravicou?

"Boli by sme rokovali o vytvorení koalície. Takto boli tie rokovania zbytočné a už po prvom sme si povedali, že to nemá význam. Pretože vzťahy Mikuláša Dzurindu ku KDH boli v tom čase horšie."

Ale v keby KDH súhlasilo, bolo vtedy pre vás väčšou prioritou vstup do pravicovej koalície?

"O takejto hypotéze je zbytočné hovoriť. Taká koalícia nebola možná."

Ako zvláda HZDS aj vy osobne to, že všetky populárne opatrenia vyhlasuje Fico a vám s ministrami Jureňom a Harabinom toho veľa na naháňanie voličov nezostáva.

"Úplne prirodzene a normálne. Je predseda vlády a z titulu tejto funkcie mu patrí medializovanie rozhodnutí vlády. Bolo by nesprávne, ak by ich medializovali predsedovia strán. Pokiaľ ide o náš priestor na medializáciu tém, ten je pred nami a ešte len príde."

V posledných týždňoch sa objavilo viacero káuz okolo ministrov. Čo hovoríte napríklad na to, že ministerka Tomanová poslala prázdne auto do Portugalska?

"Gól do vlastnej brány."

Uškodilo to Smeru?

"Nemyslím, že to má tak hlboké korene, aby to vážne poškodilo Smer. Ľudia to skôr chápu ako zbytočnosť, ale predsa len 60 percent občanov s touto vládou spája veľké nádeje a vždy ju chápu ako protiklad toho, čo tu bolo. Takže aj prepáčia a tolerujú, aby sa nevrátilo to, čo bolo."

Vy ste ale mali podobný problém s autom ministra Harabina.

"To nie je podobný problém. Rozdiel je prejsť cez ulicu a do zahraničia, aj keď je tam auto pripravené. A my naviac ďalej nemáme o čom rozprávať, pretože vo veci ministra Harabina bolo rozhodnuté. Zákon naviac hovorí, že pre ministra sa auto prideľuje na osobnú potrebu - teda môže ho použiť aj na iný ako služobný účel. Všetci to tak robili, ale len sa toho teraz médiá viac chytajú."

V médiách zarezonovali aj výroky ministra Jahnátka a korupcii v obchode so z zbraňami. Ustrelil Jahnátek?

"Nie ustrelil, ako skôr rozprával o tom, o čom sa nehovorí. Dôverné provízie existovali a existujú, len sa o nich nehovorí.

Ale on ich obhajoval.

"Za socializmu boli takisto a zúčtovávali sa v osobitnej často platby s tým, že sa viedlo komu koľko a za čo. A to bolo prísne utajené. Pokiaľ ide o provízie teraz, takisto sa prejavujú, ale nerozpráva sa o nich. Minister o nich hovoril, chcel ich uzákoniť nejakým zákonom."

Takže to nevnímate ako nabádanie ku korupcii.

"Nie."

V HZDS už roky kolujú rôzne historky na tému ako sa dostať k predsedovi. Hovorí sa o vás, že ste pomerne izolovaný. Môže sa vám dovolať napríklad v nedeľu poobede nejaký okresný predseda?

"Samozrejme. Tak to aj často býva. Jedná sa ale iba o to, že funkcia predsedu strany a poslanca na seba viaže obrovské množstvo kontaktov. A potom začal byť systém: všetko na predsedu bez medzistupňa. Takže moje asistentky, ktoré zachytávajú tento prvý kontakt, ho odovzdajú aj doporučujú. Lebo tie problémy sú najrôznejšieho charakteru - až po susedské vzťahy a pozemkové spory. Je ale pravda, že nenosím mobil.

O vás sa hovorí, že všetko riešite cez asistentky. Koľko ľudí z HZDS má číslo vášho mobilu?

"Všetci. Ja mobil nemám, ale asistentkin majú všetci."

Vy nemáte vlastný mobil?

"Nemám, ja to vôbec nepoužívam."

Tak to ste jediný predseda strany a s Mikloškom ste iba dvaja poslanci, čo nemajú mobily.

"Ja to nemám z iných dôvodov. Ja totiž viem, čo tá technika, ktorá môže zachytiť mobil, môže."

Takže sa bojíte, že vás bude niekto odpočúvať?

"Nebojím sa, ale viem, čo tá technika dokáže a od tej doby ju nemám rád. Ak by som mal mobil, mal by som pocit, že som neslobodný."

Niektorí hovoria, že si takto zachovávate premiérske návyky.

"To nie je premiérsky návyk, iba pritom obrovskom množstve kontaktov - denne je viac ako viac telefonátov, plus písomné kontakty, návštevy - by sa to nedalo zvládnuť.

Za pár týždňov budete mať 65 rokov. Ste vekom aj služobne najstarší predseda strany. Už ste niekedy vážne rozmýšľali nad odchodom z politiky?

"Napríklad som verejne vyhlásil v roku 1998, že by som rád skončil. A keď potom prišlo obdobie represií, vtiahlo ma to naspäť - či som chcel, alebo nechcel. Pokiaľ ide o ten vzťah teraz, rád by som stranu, tak ako som ju celý čas budoval, vybudoval pre niekoho iného. Keď príde čas, odovzdám stranu modernú, zrelú, demokratickú a riadne vybudovanú."

Ešte chcete byť raz premiérom?

"Ja nehovorím či chcem alebo nechcem. Také túžby som nikdy nemal, pretože byť premiérom je síce pocta, ale ten, kto tam nesedel, nevie, aká je to drina. A tí čo tam sedeli, vedia posúdiť, aká to musela byť drina v období zakladania štátu. Premiérske kreslo nie je lukratívne."

Budete v roku 2009 kandidovať na prezidenta?

"O tom som ešte neuvažoval. Je to zaprvé zavčasu, zadruhé je ten výhľad taký, že sme v koalícii, tak by sme sa museli v koalícii dohodnúť, alebo uzavrieť širšiu dohodu. Na a ja som svojou kandidatúrou umožnil aj prezidentovanie nie celkom vhodným ľuďom. Takže musím rozmýšľať nielen o tom či by som sám bol prezident, ale koho by som zase ako trest vytiahol pre ľudí."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu