Vo Francúzsku pomáhala viac než polstoročie
niekoľkým generáciám politických
utečencov z Československa.
Čiperná Maryška, ako ju krajania volali, udivovala vitalitou do poslednej chvíle. Ešte pred piatimi týždňami sa sesternica publicistu a politika Pavla Tigrida radovala, že v Paríži odhalili pamätnú dosku na dome, kde sídlila redakcia významného časopisu československého exilu Svedectvo, píše ČTK. Zomrela v pondelok na vidieckej usadlosti Correze vo veku 92 rokov.
Vo Francúzsku žila od roku 1937. Po okupácii Československa nacistickým Nemeckom dorazila do Paríža prvá vlna utečencov, ktorým pomáhali Dubinovci. Za protinemecký odboj napokon skončili v nemeckých koncentrákoch, Marie v tábore v Ravensbrücku.
Vrátili sa do Francúzska, jej manžel odmietol ministerský post v československej vláde, pretože nesúhlasil s košickým vládnym programom. Usadili sa na farme a vytvorili ekonomickú základňu pre utečencov z Československa. Po komunistickom prevrate v roku 1948 to ocenilo mnoho ľudí. V roku 1963 sa Dubinovci vrátili do Paríža. "Vtedy začala tradícia slávnych nedeľných popoľudňajších stretnutí, keď boli dvere ich bytu otvorené pre všetkých priateľov dlho do noci," píše sa v zborníku Skrznaskrz.
Po masovej vlne emigrantov po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968 Dubinovci organizovali materiálnu pomoc utečencom, pomáhali radami pri komunikácii s často nepríjemným francúzskymi úradmi, hľadali im prácu.
V roku 1971 založil Dubina Fond československej solidarity. Zomrel v roku1987, jeho manželka sa slobodného a demokratického Československa napokon dočkala.