Urobte si samiPergoly sú mimoriadne pôsobivou stavbou záhradnej architektúry. Malým záhradkám vtisnú osobité čaro, veľké rozdelia na zaujímavé zóny, dokážu aj opticky spojiť samostatne stojace objekty, zväčšiť odpočinkový priestor pri dome alebo chate, príjemne zatieniť terasu.
Remeselne pekne urobená pergola je pri vhodnom výbere použitého materiálu aj samostatne stojacou okrasou záhrady. Jej primárnou funkciou však je slúžiť ako opora pre popínavé rastliny. Preto musí byť v každom extréme počasia mimoriadne trvanlivá.
Jej odolnosť by mala vychádzať zo skutočnosti, že celá konštrukcia musí udržať rastlinu v jej dospelej maximálnej veľkosti, čo môže byť niekoľko desiatok kilogramov. Preto je najdôležitejšie správne ukotvenie do podkladu, najlepšie do betónového lôžka, upevnenie do oceľových nánožiek. Tie môžeme kúpiť hotové pozinkované alebo použiť hrubšiu pásovinu, profil v tvare L, U, prípadne hrubostenné rúrky, všetko najlepšie v páre.
Pevnosť a trvácnosť
Tesárske úpravy, akými sú najmä rezanie drážok, musíme urobiť čo najpresnejšie, skrutkované spoje obkladať gumenými či plastovými podložkami. Hranoly, fošne a lišty je najlepšie ohobľovať. Všetko preto, aby počas rokov cez rezy, praskliny a diery nezatekala do dreva voda, ktorá by ho čoskoro rozrušila. Rezy, spoje a praskliny, najmä v hornej vodorovnej časti, je najlepšie zatmeliť, prípadne zaliať živicou.
Drevo na konštrukciu by malo byť bez prasklín, s čo najmenším množstvom sukov, všetko impregnované pod tlakom a po zmontovaní opäť ošetrené. Aspoň raz za tri roky treba skontrolovať celú konštrukciu a obnoviť ochranné nátery, poškodené diely vymeniť.
Pergoly môžeme postaviť jednoduché, s jedným radom zvislých stĺpov. Tie sú hore spojené trámom, na ktorom sú upevnené priečne dosky či lišty. Obdobou jednoduchej pergoly sú krátke oporné treláže podopierajúce jednotlivé rastliny, ruže, plamienky a iné.
Dvojitá pergola môže zakrývať chodník, spájať dve samostatne stojace objekty či zóny v záhrade, poskytnúť príjemný tieň nad lavičkou a dostatočne široká a pevná aj tieniť terasu. Najmä dvojité pergoly musia spĺňať nároky na pevnosť. Ich nosné stojky sú zvyčajne hranoly široké 12 - 15 cm, ak použijeme prírodnú guľatinu (nie rezanú, ale odkôrovanú z rovného kmeňa), postačí aj o štvrtinu tenší priemer.
Dôležité rozmery
Výška stojok určuje celkovú výšku dvojitej pergoly, pod ktorou sa budú pohybovať dospelé osoby. Táto svetlosť by mala byť okolo 250 cm. Zvýši sa až o pol metra, ale pergola ponesie prevísajúce rastliny, ako vistéria, vinič a ďalšie. Nižšie pergoly vyvolávajú pre malú vzdušnosť stiesňujúci pocit a obrastené rastliny môžu brániť v bezpečnom pohybe.
Zvislé stĺpiky pergoly bývajú od seba vzdialené 250 až 350 cm. Takmer rovnako by mali byť umiestnené aj stĺpiky nad terasou, kde pri väčších plochách treba použiť tri rady nosných stĺpikov. Vzdialenosť medzi jednotlivými radmi nosných stĺpov je menšia, do 300 cm, pretože tieto nie sú spojené pozdĺžnymi trámami - hranolmi s priemerom 10 x 15 cm, iba priečnymi doskami.
Dosky tvoriace horizontálnu opornú časť pergoly mávajú podľa dĺžky priemer 4 x 12 až 6 x 14 cm. Pozdĺžne trámy aj priečne dosky sa kladú na výšku, pretože tak má drevo väčšiu pevnosť a odolnosť proti ohybu, zároveň na menšiu hornú plochu padne menej zrážok. Priečne dosky sa kladú do vzdialeností pol metra až jeden meter od seba. Pritom môžu na okrajoch pergoly prečnievať od pozdĺžnych trámov od 25 do 50 cm.
Iné materiály na pergoly
Kovová pergola má u nás tradíciu najmä v oporných konštrukciách na vinič. Najpevnejšie sú hrubostenné rúrky, zvislé nosné s priemerom 50 - 60 mm, priečne a pozdĺžne užšie. Možno ich spájať zváraním, pomocou narezaných závitov a spojok ako vodorovné potrubia, prípadne zoskrutkovaním. Nie sú také pekné ako drevené, no sú tenšie a tým aj vzdušnejšie.
Esteticky zaujímavejšie sú kombinované pergoly, keď sa na drevenú nosnú konštrukciu použijú namiesto priečnych dosiek oceľové pozinkované rúrky, čím dosiahneme zaujímavý efekt vzdušnosti konštrukcie v hornej časti pri rastlinách v plnom vzraste.
Materiál pergoly možno kombinovať aj vymurovaním nosných stĺpov z odolných tehál alebo kvalitného kameňa. Tieto materiály sú trvácnejšie než drevo, nenáročné na údržbu a prírodne jednotné so záhradkou. Dôležité je postaviť murované stĺpiky na kvalitnom betónovom základe absolútne kolmo a prípadne aj s použitím armovacej ocele ako vnútornej výstuže. Výber kameňa alebo tehly by mal korešpondovať s materiálom použitým na dome či chatke, s ich obkladom, materiálom záveternej stienky, chodníkmi, dlažbou a ostatnými prvkami záhrady. (st)
foto a kresby - autor
Upevnenie do betónu. |
Jednoduchá pergola a pergola nad terasou. |