Vzhľadom na lokálne intenzívnejšie zrážky vznikajú postupne podmienky aj na plesňové ochorenia. Zatiaľ však upozorňujeme iba na pleseň cibuľovú. Spolu sa odporúčajú dve, najviac tri ošetrenia. Povolené sú kontaktné prípravky Bravo 500, Dithane M 45 a Dithane Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran, Champion 50 WP, Kocide 2000, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV a Cuprocaffaro a kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WG a Signum. Do postrekovej tekutiny je potrebné pridať zmáčadlo Silwet L 77 na zvýšenie priľnavosti na rastliny.
Pleseň zemiaková na rajčiakoch si ešte nevyžaduje chemický zásah, avšak treba pozorne sledovať zrážky, prípadne jej prvé výskyty na skorých odrodách zemiakov. Po ich zistení je nevyhnutné začať s ochranou. Pleseň uhorková nemá vytvorené vhodné podmienky, ochrana je potrebná iba v skleníkových podmienkach.
Ošetrenie proti obaľovačovi slivkovému, je aktuálne už len v oblastiach nad 600 metrov nad morom, a to do 25. mája prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis 25 Flow a Zolone EC. Let obaľovača jablčného je stále veľmi slabý, podobne aj početnosť motýľov chytených do feromónových lapačov. V doterajšom období boli iba tri až štyri dni s večernými teplotami nad 17
o C meranými o 22. hodine letného stredoeurópskeho času. Vývoj vajíčok je preto pomalý. Napriek tomu je pre najteplejšie oblasti 1. signalizačného pásma (okresy Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Komárno a Nové Zámky) aktuálne do 21. mája ošetrovanie prípravkami proti húseniciam, ako sú organofosfátové Actellic 50 EC, Reldan 40 EC a Zolone EC, karbamátový prípravok Steward, pyretroidné Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM, Cyper NC 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC a Vaztak 10 SC, kombinované prípravky s organofosfátovou a pyretroidnou účinnou látkou Nurelle D a Nurelle Max a prípravky s účinnou látkou z iných skupín, ako sú menované, to je Calypso 480 EC, Mospilan 20 SP, Spintor a Trebon 10 F, ale len vtedy, ak neboli použité prípravky proti vajíčkam. Tieto odporúčame použiť čo najskôr v oblastiach 2. signalizačného pásma ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce. Takýmito prípravkami sú Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Ošetrenie v ostatných oblastiach bude aktuálne v neskoršom období v závislosti od počasia. Naďalej je potrebné venovať pozornosť ošetreniu proti múčnatke a chrastavitosti.
Upozorňujeme tiež na možné premnoženie listožravých húseníc rôznych druhov motýľov, preto odporúčame sledovanie aj okolia sadov. Pri ich premnožení treba čo najskôr zasiahnuť ešte v štádiu mladých húseníc. V takomto prípade je vhodné použiť prípravok účinný proti húseniciam obaľovačov a súčasne aj proti týmto húseniciam.
Vinohradníkov upozorňujeme na ošetrovanie proti múčnatke, ktoré treba načasovať tak, aby sa pred kvitnutím vykonali spolu dve ošetrenia.
Stanislav Barok