Včerajšie parlamentné voľby v Alžírsku poznamenali nedávne teroristické útoky. Krajina po rokoch smerovala k národnému zmiereniu, ale práve blížiace sa voľby odhalili nenávisť, ktorá spoločnosť stále rozdeľuje.
Za posledný mesiac pri bombových útokoch a prestrelkách armády s islamistickými gerilami zahynuli desiatky ľudí. Úrady preto v deň volieb sprísnili bezpečnosť, zakázali športové podujatia a trhy. Polícia prehľadávala voličov.
Voľby ako hriech
Líder radikálnej organizácie napojenej na al-Káidu vo vysielaní televízie al-Džazíra vyzval na bojkot volieb. Hlasovanie podľa BBC označil za hriech. Voľby ignoruje aj najstaršia berberská strana.
Vládna moc sa útokom bráni nasadením vojenských zložiek a tvrdšou rétorikou. „Je to akt sabotáže namierený proti demokratickému systému v Alžírsku. Najlepšou odpoveďou bude výrazná účasť na voľbách,“ vyhlásil podľa Reuters minister vnútra Núraddín Zirhúní.
Prezident Abdal Azíz Buteflika si v posledných rokoch upevnil moc na úkor armády. Amnestiou na útoky radikálov si chcel opätovne nakloniť umiernenú časť moslimov. Extrémistická vetva však naďalej siaha po moci a stále silnejšie odpovedá na úplné vylúčenie z politickej správy krajiny. Voľby pravdepodobne prekvapenie neprinesú.
Očakáva sa potvrdenie dominantnej pozície dvoch vládnych strán. Návrat násilia do krajiny Alžírsku paradoxne priniesol väčší záujem zo strany médií. Podľa servera el–Chabar na voľby do krajiny pricestovali stovky zahraničných pozorovateľov a novinárov. V roku 1989 sa Alžírsko vymanilo z cyklu pučov a vojenských krutovlád.
Systém viacerých strán a relatívne slobodná tlač vytvorili obraz demokratickej krajiny. Rozhlas a televízia však ostávajú v rukách štátu. Armáda stále menej zasahuje do politiky, režim sa nezbavil autoritatívnych prvkov.
Odsunutý islam sa vracia
Postavenie islamistických organizácií výrazne skomplikovalo prvé slobodné parlamentné voľby v roku 1992. Vláda vtedy zablokovala druhé kolo a vodcov víťaznej islamistickej strany FIS zatkla. Odštartovala tak dištanc radikálnych islamistických strán od politického života.
Nasledovníci FIS na seba upozorňovali útokmi na vojenské ciele, a predovšetkým, na civilistov. V občianskej vojne od začiatku 90. rokov už zahynulo vyše 150-tisíc ľudí.
Turisti Alžírsku neveria
Alžírsko zo spoločenskej krízy včerajšie voľby určite nevyvedú. Ekonomika stagnuje, nezamestnanosť mladých stúpla nad 75 percent a životy bežných ľudí sú permanentne v ohrození.
Únos zahraničných turistov v oblasti západnej Sahary spred štyroch rokov už takmer padol do zabudnutia. Nové útoky však znovu ukázali, že krajina nie je najbezpečnejším miestom na exotickú dovolenku. Umelé oddelenie islamu od politiky vyvolalo dlhoročné násilie. Ozbrojenci zabíjajú so zbraňami československej a sovietskej výroby, starí spojenci sa však od Afriky dávno odvrátili.
Aj umiernená tvár prezidenta má svoje skryté chyby. Muž, ktorý nemá problém stretnúť sa s Chavézom či Ahmadínedžádom, nemôže byť dôveryhodným partnerom pre západný svet. Aj tu sa ukazujú paradoxy politiky. Dobré vzťahy s niekdajším ministrom vnútra Francúzska Nicolasom Sarkozym sa teraz môžu hodiť.
(jk)