WASHINGTON. Podľa politologických poučiek títo dvaja politici k sebe vôbec nepasujú. Bush je bohatý texaský republikán so silne pravicovými názormi a Blair vodca umiernej ľavice so socialistickým pôvodom. Obaja sú však veľkí priatelia a hlavne spojenci vo vojne v Iraku.
Práve spoločný útok na Irak a následný chaos patrí medzi hlavné dôvody, ktoré donútili Blaira predčasne odísť z funkcie. U kritikov a médií mu dokonca vyslúžili prezývku Bushov pudlík.
Tony Blair pricestoval v stredu do Spojených štátov na rozlúčkovú návštevu. Koncom júna podá demisiu. Prvý deň sa pred médiami spolu s Bushom iba krátko pozdravili a odišli na súkromnú večeru. Blair je v Amerike populárnejší ako doma a vo Washingtone ho vítali s otvorenou náručou.
Blair spal v Bielom dome
„Si slávna osoba,“ povedal mu Bush pred novinármi. Blair potom prespal v Bielom dome v tej istej izbe ako Winston Churchill počas druhej svetovej vojny.
Hlavný program absolvoval britský premiér až včera. Na spoločnej tlačovej konferencii s Bushom ukázali jednotný postoj k vojne v Iraku. Hovorili aj o Afganistane, Blízkom východe a iránskom jadrovom programe. Britský premiér spomínal aj svoje priority, ako je globálne otepľovanie a boj proti chudobe v Afrike. Blair zároveň morálne podporil prezidenta v jeho boji s demokratickým Kongresom, ktorý žiada časový plán stiahnutia vojakov z Iraku.
Bush povedal, že neľutuje nič, čo sa udialo a v posledných rokoch a vyhlásil, že spolu dosiahli veľké výsledky. „Dokáže vidieť za horizont, a to je druh vodcovstva, ktorý svet potrebuje,“ zložil Blairovi poklonu americký prezident.
Blairov odchod vo Washingtone vzbudzuje neistotu, kedže budúci premiér Gordon Brown má rezervovanejší postoj k Bushovi. Blairov nástupca už priznal, že „v Iraku sa urobili aj chyby“ a politológovia očakávajú chladnejšie vzťahy. Bush tvrdí, že je pripravený s novým lídrom Británie spolupracovať.
Autor: hud