V Bulharsku je prvý prevod zdarma. Každý ďalší prevod je spoplatnený čiastkou vo výške dve percentá z kúpnej ceny nehnuteľ-nosti. Dôležitou súčasťou ďalších prevodov je tiež skutočnosť, že vlastník predávajúci nehnuteľnosť neplatí daň zo zisku (rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou), ak túto nehnuteľnosť vlastní minimálne päť rokov alebo u nehnuteľ-
ností, kde má trvalé bydlisko minimálne tri roky.
Ročná daň
z nehnuteľností
Táto daň je 1,5 leva (26 Sk) na každých 1000 leva (17 200 Sk)
z hodnoty nehnuteľnosti (napríklad za byt v hodnote 50 000 leva
(860 000 Sk) to je ročne 75 leva (1290 Sk). Finančný úrad môže daň z nehnuteľnosti vymerať na základe daňového ocenenia, ktoré každý poplatník musí odovzdať zároveň s registráciou novo nadobudnutého majetku (bytu, pozemku, atď. ) najviac do dvoch mesiacov od podpisu notárskeho zápisu o prevode majetku.
Kataster a vlastníctvo
V Bulharsku je odlišný model kúpy bytu než na Slovensku. Kataster nemá rozhodovaciu právomoc (nerozhoduje, či je zmluva o prevode v súlade s právnymi predpismi), ale zapisuje všetko, čo je prevedené tzv. notárskym zápisom.
Z toho vyplýva, že rozhodujúcu právomoc majú notári, na ktorých je prenesená všetka zodpovednosť o správnom právnom konaní pri predaji nehnuteľností. Tento model má výhodu v tom, že novým majiteľom sa kupujúci stáva v okamihu podpisu notárskeho zápisu (teda ihneď po podpise, notár má za úlohu do štyroch hodín od podpisu previesť vklad do katastra). Za tento dokument sa notárovi platí odmena vo výške dve percentá z kúpnej čiastky.
V Bulharsku sa platí zvyčajne
v hotovosti.