Keď na jar v roku 2002 sadil obyvateľ maďarského mestečka Újfehértó na záhrade uhorky, neveril vlastným očiam. V piesčitej pôde sa zaligotala zlatá minca s vyobrazením akéhosi panovníka. Chvíľu kopal na tom istom mieste a našiel ďalších päť. S neuveriteľným nálezom utekal do múzea. Vtedy ešte nemohol tušiť, že v jeho záhrade bol stáročia zakopaný jedinečný poklad, mimoriadne vzácna kolekcia 261 zlatých mincí z 15. až 17. storočia. Jeden z najvýznamnejších hromadných nálezov zlatých mincí v Európe za posledných päťdesiat rokov má dnes v Košiciach celosvetovú premiéru.
Unikátny poklad z Újfehértó bude do konca septembra v podzemnej trezorovej miestnosti Východoslovenského múzea robiť spoločnosť Košickému zlatému pokladu. Na oba sa vzťahuje viacero superlatívov. „Sú to dva najväčšie a najbohatšie poklady zlatých mincí v strednej Európe a zároveň patria medzi najvýznamnejšie na celom kontinente. Košický síce obsahuje až 2920 zlatých mincí a masívnu renesančnú zlatú reťaz, v kolekcii z Újfehértó sú však unikátne exponáty, ktoré doteraz neboli zaznamenané v nijakej numizmatickej literatúre,“ hovorí odborná pracovníčka Východoslovenského múzea Katarína Zozuláková.
Medzi unikáty maďarského pokladu patria okrem jednoduchých a dvojitých dukátov, ktoré sú aj v Košickom zlatom poklade, zlaté štvordukáty a desaťdukáty. Jedinečný je aj zlatý odrážok guldinera z roku 1506, ktorý zaviedol Vladislav II. Jagelonský, v hmotnosti sedem dukátov.
Poklad z Újfehértó je kolekciou razieb mincovní celej Európy. Obsahuje mince uhorských panovníkov počnúc Žigmundom I. Luxemburským po Leopolda I., razby sedmohradských kniežat, mince nemeckých kniežactiev a miest, rakúske, holandské, švédske alebo benátske. Maďari odhadujú súčasnú hodnotu pokladu z Újfehértó na 130 miliónov forintov, v skutočnosti je však jeho historická hodnota nevyčísliteľná.