Estónsko už tretí týždeň trápia útoky hackerov proti vládnym internetovým stránkam, ako aj mobilným sieťam. Podľa estónskeho ministra zahraničných vecí Urmasa Paeta stojí za kyber vojnou proti Estónsku Moskva. Kremeľ sa takto podľa Tallinnu mstí za premiestnenie sochy červenoarmejca z centra estónskej metropoly.
Hovorca Kremľa Dmitrij Pesko pre BBC povedal, že obvinenia sú nepravdivé. Najavo vyšli len krátko pred dnešným summitom Rusko – EÚ v ruskej Samare. Útoky hackerov proti Estónsku budú určite súčasťou debaty, ktorá pre roztržky pobaltských krajín a Poľska s Ruskom nebude práve najpohodovejšia. Vzájomné spory spôsobili aj odklad plánovanej strategickej dohody medzi úniou a Ruskom.
Usvedčujúce IP adresy
„Keď tieto útoky prichádzajú z oficiálnych IP (internetový protokol) adries ruských úradov, a keď neútočia len na internetové stránky, ale aj na naše mobilné telefónne siete a záchranné služby, tak potom je to veľmi nebezpečné,“ povedal pre britský denník The Times estónsky šéf diplomacie Paet. Útoky sú podľa neho súčasťou neoficiálnych sankcií Ruska proti Estónsku. „Môžu stáť životy,“ dodal.
„Estónski experti vystopovali IP adresy, ktoré prezradili jednotlivé počítače používané ruskými úradmi vrátane prezidentskej administratívy,“ napísal The Times.
Do Tallinnu už pricestovali počítačoví experti Severoatlantickej aliancie, ktorej je Estónsko členom. „Je to bezpečnostná otázka, ktorú berieme veľmi citlivo,“ povedal pre Guardian predstaviteľ NATO, ktorá plánuje zriadiť svoje centrum proti kyber útokom práve v Tallinne.
Západ sa zatiaľ podľa Guardianu zdráha obviniť z útokov priamo Moskvu. Ak by sa to potvrdilo, išlo by o prvý prípad, keď jeden štát takto zaútočil proti druhému.
Medzi estónskymi obeťami hackerov sa ocitla napríklad aj druhá najväčšia estónska banka, vlastnená Švédmi, SEB Easti Uhisbank, ktorá má doteraz pozastavené internetové služby spoza hraníc Estonska.
Hackeri umelo zapĺňajú estónske stránky a nabúravajú ich bezpečnosť. Keďže Estónsko je jednou z technologicky najvyspelejších krajín v Európe a priekopníkom e–govermentu, útoky pociťuje citlivo. Aj marcové parlamentné voľby tam prebehli čiastočne cez elektronické hlasovanie.
Útoky proti:
najväčším estónskym bankám
stránkam estónskeho prezidenta, parlamentu, ministerstvám, politickým stranám
komunikačným spoločnostiam
médiám