BRATISLAVA. Ministerstvo obrany zverejnilo návrh nového zákona o tajných službách, ktorý je v pripomienkovom konaní. Nechce sa však zatiaľ k nemu vyjadrovať. Zákon, ak by bol prijatý v tejto podobe, by dal tajným službám nové a väčšie právomoci, ako majú teraz.
Formálna kontrola
Zákon je podrobnejší a modernejší ako ten terajší, ale napriek prísľubom politikov z minulosti nijako nemení kontrolu SIS. Vykonáva ju parlamentný výbor, ktorému však riaditeľ služby môže kedykoľvek odmietnuť poskytnúť informáciu.
„Problém je v poslancoch, ktorí nechcú byť preverovaní,“ hovorí minister vnútra Robert Kaliňák. Na to, aby poslanci mohli ísť napríklad do živých prípadov, by totiž museli mať previerku na stupeň prísne tajné, čo teraz nemajú.
„Súčasnú kontrolu považujeme za dostatočnú,“ povedal hovorca SIS Karol Sorby.
Kaliňák hovorí, že zákon sa ešte len pripravuje a podrobnejšie o ňom budú diskutovať neskôr. „Je to dôležitý zákon, určite sa dostane aj na koaličnú radu.“
Ak by zákon prešiel v navrhovanej podobe, rozšíril by možnosť použitia zbrane pre príslušníkov SIS. Dnes ju môžu použiť iba vtedy, ak hrozí útok na nich alebo iného človeka. V novom zákone sa píše, že by to mohlo byť aj „pri plnení úloh“, čo je veľmi všeobecný pojem. „Vyžaduje to plnenie úloh,“ vysvetľuje Sorby.
Novinári agenti
Novú výnimku chce SIS aj pre novinárov, ktorí nemôžu byť agentmi tajnej služby.
Dnes chcú tajné služby výnimky pre novinárov, ktorí získavajú informácie zo zahraničných zdrojov. „Je to štandardný postup spravodajských služieb pri činnosti v zahraničí,“ povedal hovorca SIS. Zákon nezakazuje, aby nimi boli aj novinári zo Slovenska.
Nový zákon tiež podrobne stanovuje, čo nesmie byť použité ako legalizačný, teda krycí dokument - preukaz poslanca, člena vlády, sudcu, prokurátora a novinára. Tajné služby chcú mať tiež právomoc sledovať verejne prístupné miesta bez toho, aby ich označili.
Najvážnejšie právomoci, ktoré tajné služby žiadajú, je možnosť získať výpisy z hovorov alebo lokalizovať telefón bez súhlasu súdu. HZDS a SNS sú proti. Riaditeľ SIS Jozef Magala dúfa, že politici sa ešte dohodnú. Výpisy chcú pre väčšiu operatívnosť. „Nie preto, aby sme to zneužívali,“ citovala ho agentúra SITA.
Rýchla lokalizácia môže podľa neho zachrániť život. „Tam ide často o veľmi nebezpečné situácie, možnosť straty života, hľadanie osoby, prípadne poznatok, že nejaká skupina chce niečo vykonať, preto čakanie na súhlas sudcu by v takýchto prípadoch bolo zbytočné,“ povedal.