Aj v tejto inak liberálnej krajine si „predavačské“ odbory vydobyli, že v nedeľu nemôžu byť obchody otvorené viac ako šesť hodín. V šialenej predvianočnej atmosfére to však nestačilo, pretože ruch v obchodoch neutíchal. Mnohé, predovšetkýcm veľké nákupné domy, ktoré nechceli prísť o svoje zisky, s tým mali problémy, a preto vymysleli spôsob, ako zákon prekabátiť.
Agentúra BBC priniesla informáciu, že niekoľko veľkých predajných sietí ako Tesco, Sainsburys alebo Asda otvorili svoje predajne skoro ráno, avšak reálne sa v nich nakupovať nedalo. Oficiálne otvorené totiž ešte neboli. Počas prvých hodín dostali priestor predovšetkým „okukovači“, ktorí chodili po obchodoch a prezerali si preplnené regály. Tí chodili po predajni a napĺňali svoje košíky. Pokladnice začali fungovať až o niekoľko hodín neskôr. Tie naozaj neboli v prevádzke viac ako šesť hodín, avšak ľuďom, ktorí mali predtým dostatok času na výber darčekov, to stačilo.
Takýto postup bol vnímaný ako ďalší rozpad britskej vernosti, ktorá dostávala rany už počas prázdnin a bankového voľna. Niekoľko obchodných sietí dokonca uvažovalo s prevádzkou malého počtu predajní aj počas pondelka. Spoločnosť Budget vôbec nezavrela viac ako 50 svojich obchodov. Iná je situácia v Ázii. Tamojšie zvyklosti vôbec nebránili spoločnosti Woolworths, aby svoje obchody zatvárala. Samotný vianočný deň je tam vnímaný ako vyslovene voľný deň a práve vtedy majú ľudia čas na to, aby nakupovali. Odbory sú ticho.
Mnoho supermarketov riešilo situáciu aj tým, že najali na predvianočné a vianočné dni veľké počty brigádnikov. Tesco najalo až deväťtisíc brigádnikov, ktorí sa starali o plné regály a 24-hodinovú dodávku tovaru k zákazníkom. Počas predvianočných dní bolo nonstop otvorených iba v samotnej Veľkej Británii takmer 300 ich obchodov.
Sainsbury bolo pripravené počas vianočnej nedele až na dva milióny ľudí. K dispozícii im bolo takmer 450 obchodov.
TOMÁŠ KUČA