Pred niekoľkými mesiacmi sa zdalo, že to v rámci maďarskej opozičnej strany Fidesz vrie. Nespokojnosť časti členstva s druhými prehranými parlamentnými voľbami a neschopnosťou vynútiť si predčasné voľby viedla k spochybňovaniu postavenia a doterajšej taktiky lídra strany, expremiéra Viktora Orbána (na snímke SME).
Ten sa snaží dosiahnuť pád stredo–pravej vlády Ferenca Gyurcsánya podporou pouličných demonštrácií i dôsledným odmietaním akýchkoľvek vládou presadzovaných reforiem a úsporných opatrení. V strane sa ozývali hlasy, že táto taktika je kontraproduktívna. Špekulovalo sa o tom, že by sa mal Orbán stiahnuť aspoň na čas do úzadia a že by ho na čele strany nahradil niekto iný.
Dopadlo to však ako vždy. Orbánovi opatrní vnútrostranícki kritici postupne utíchli a pred voľbou nového vedenia na víkendovom zjazde strany nemá Orbán protikandidáta. Zjazd sa tak stane iba tradičnou demonštráciou sily a jednoty. Fidesz sa zdanlivo nemá čoho obávať. Podľa prieskumu agentúry Szonda Ipsos by teraz vo voľbách získal 62 percent hlasov, vládny socialisti iba 28 percent.
Delegáti prespia u kolegov
Nečudo, že sa médiá zaoberajú skôr zaujímavosťami, ktoré zjazd sprevádzajú. Napríklad oznámením, že asi štvrtina z očakávaných dvetisíc delegátov neprespí v hoteloch, ako to bývalo doteraz, ale ich u seba ubytujú budapeštianski kolegovia. Poslanec Tamás Deutsch-Für však rozhodne poprel, že by tak strana reagovala na svoju zlú ekonomickú situáciu. Podľa médií má Fidesz veľké dlhy a šetrí, kde sa dá.
Na svetových stretnutiach mládeže a cirkevných akciách je obvyklé, že u seba miestni účastníci ubytujú cezpoľných, vysvetľoval Deutsch-Für. Vďaka tomu sa aktivisti lepšie spoznajú a vytvoria súdržnejšiu komunitu, povedal poslanec, ktorý sám ubytuje manželov z juhozápadu Maďarska. Fidesz sa podľa Deutsch–Füra chce podobnou praxou riadiť aj na svojich budúcich zjazdoch. A to bez ohľadu na stav straníckej pokladnice.
Najdôležitejším hosťom zjazdu mal byť podľa niektorých správ bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Na veľké sklamanie organizátorov však cestu do Budapešti pre vnútropolitickú krízu v Izraeli odriekol. Netanjahuova návšteva by mala pre Fidesz mimoriadny význam. Pomohla by mu čeliť obvineniam z antisemitizmu, ktorým čelí doma aj v zahraničí pre vzťahy s krajnou pravicou.
Za menšinových Maďarov by mali na zjazde vystúpiť nový predseda SMK Pál Csáky a radikálny sedmohradský líder, biskup László Tőkés.