Včera o jedenástej dopoludnia sa oči celého Francúzska upierali do Paríža. Víťaz prezidentských volieb Nicolas Sarkozy prišiel do Elyzejského paláca, aby vyprevadil svojho niekdajšieho mentora Jacquesa Chiraca a sám sa ujal úradu. Odchádzajúci prezident svojho nástupcu privítal za zvuku fanfár na červenom koberci s nastúpenou republikánskou gardou.
Sarkozy pôsobil suverénne, pred vstupom do svojho budúceho sídla dvakrát zastavil Chiraca, aby zapózovali fotografom. Pod obrovskými lustrami v Salle des Fetes sa už netrpezlivo tiesnilo asi päťsto prominentných hostí, členovia Ústavnej rady a novinári. Tí si museli na samotný akt inaugurácie ešte počkať. Hlavní aktéri dňa totiž na polhodinu zmizli za zatvorenými dverami salóna.
Chirac odišiel s aplauzom
Chirac zveril novému prezidentovi dôležité štátne tajomstvá vrátane kódov k francúzskym jadrovým zbraniam. Krátko po pol dvanástej opustil za aplauzu personálu paláca Jacques Chirac miesto, ktoré bolo jeho domovom dvanásť rokov. Tlieskal mu aj Sarkozy.
Slová, na ktoré bývalý minister vnútra a líder pravice čakal celú svoju politickú kariéru, zazneli naobed. „Od tohto dňa a počas trvania vášho mandátu ste stelesnením Francúzska, symbolizujete republiku a reprezentujete všetkých Francúzov,“ povedal predseda Ústavnej rady Jean-Louis Debré. Sarkozy potom z jeho rúk prevzal Rad čestnej légie, ktorý si počas čakania na príchod otca so záujmom prezeral jeho dvanásťročný syn Louis.
Prvé gesto usmiateho prezidenta patrilo manželke Cecílii, ktorú pohladil po líci. Na slávnosti nechýbali ani ich ďalšie štyri deti z predošlých manželstiev. Vyhlásenie Nicolasa Sarkozyho za 23. francúzskeho prezidenta od roku 1848 sprevádzalo dvadsaťjeden výstrelov z dela, odpálených na druhej strane Seiny pri hrobke Napoleona. Piata republika, ktorá trvá od nástupu éry de Gaulla v roku 1958, tak má odvčera svojho šiesteho prezidenta.
Po ceremónii hneď do práce
Sarkozy vo svojom inauguračnom prejave zdôraznil, že krajina potrebuje zmenu a vyzval na národnú jednotu. Francúzsko podľa neho musí „rehabilitovať hodnotu práce, úsilia, cnosti a vzájomného rešpektu“. Postavil sa proti rasizmu a povedal, že bude nutné nastoliť poriadok a autoritu. Svoju zahraničnú politiku chce zamerať na ochranu ľudských práv a boj proti globálnemu otepľovaniu.
V Elyzejskom paláci ho potom čakal súkromný obed. O druhej ho už v uliciach Paríža mohli pozdraviť francúzski občania. Na ceste k Víťaznému oblúku, kde položil vence k hrobu Neznámeho vojaka, ho v otvorenom aute sprevádzala na koňoch aj republikánska garda. Na chvíľu tak ožila monarchistická minulosť krajiny. Už večer však prezident krajine chýbal.
Hneď v prvý deň svojho pôsobenia vo funkcii totiž Sarkozy odletel na svoju prvú zahraničnú cestu. V Berlíne sa mal stretnúť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, s ktorou chcel hovoriť najmä o európskej ústave. V piatok by mali Francúzi poznať mená členov nového vládneho kabinetu, ktorý bude ako premiér viesť Francois Fillon.