BRATISLAVA. Od plnenia inflačného kritéria pre euro nás delí už len pol percentuálneho bodu. Harmonizovaná inflácia, ktorá sa posudzuje pri hodnotení, klesla v medziročnom porovnaní v apríli na dve percentá. Informoval o tom včera Eurostat. Ročný priemer inflácie za posledných dvanásť mesiacov sa tak znížil na tri a pol percenta. Inflačné kritérium na zavedenie eura malo v apríli rovné tri percentá.
Ak by nás v súčasnosti posudzovali, či sme pripravení na euro, neprešli by sme. Okrem inflácie totiž zatiaľ neplníme ani požiadavku nízkeho deficitu verejných financií. Ostatné dve kritériá, teda verejný dlh do 60 percent HDP a primerane nízke dlhodobé úroky Slovensko plní.
Napriek súčasnému stavu je šanca na prijatie eura vysoká. Slovensko si naplánovalo zavedenie eura na 1. januára 2009. Kritériá musí splniť najneskôr na jar budúceho roka. Rozpočtový schodok s veľkou pravdepodobnosťou tento rok klesne pod tri percentá HDP. Inflácia sa pod hranicu, ktorú od nás požaduje EÚ, dostane ešte skôr. „Kritérium by sme mali začať plniť už v júli,“ predpokladá analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Inflácia začala významnejšie klesať začiatkom tohto roka. Je za tým ropa, ktorá bola v prvých mesiacoch oveľa lacnejšia ako vlani. To znížilo aj ceny niektorých energií a pohonných látok. Infláciu znižuje aj spevňujúca sa koruna.
Podľa Koršňáka je málo pravdepodobné, že by sa inflácia stala prekážkou zavedenia eura na Slovensku. „To by musel prísť nejaký významnejší ropný šok,“ povedal. Slovensko je citlivé na ceny energií viac ako vyspelé štáty, podľa ktorých sa inflácia posudzuje. Inflácia by preto u nás vplyvom možného šoku rástla rýchlejšie.
Pre infláciu nie je rizikom ani vysoký hospodársky rast, ktorý sa už tri štvrte roka pohybuje okolo deviatich percent a patrí medzi najvyššie v únii. „Aj napriek tomu, že ekonomika rastie rýchlo, inflácia nestúpa, pretože rast je ťahaný najmä dopytom zahraničia po našej produkcii rozširovaním produkčných možností ekonomiky,“ vysvetľuje Koršňák.
Pravdepodobnosť prijatia eura v januári 2009 je podľa prieskumu Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy 76 percent. V prieskume sa inštitút prvýkrát pýtal ekonómov, aké sú ich predstavy o konečnom kurze, pri ktorom sa bude koruna meniť za euro. „Po vypočítaní priemeru nám vyšiel očakávaný konverzný kurz 32,34 koruny za euro,“ povedal Peter Goliaš z inštitútu.