BRATISLAVA. Obyvatelia Slovenska stále umierajú na srdcovocievne ochorenia dvakrát častejšie, ako je priemer v Európskej únii, upozornila Slovenská kardiologická spoločnosť. Včera pri príležitosti medzinárodného dňa hypertenzie zorganizovala akciu „Nebuďte pod tlakom“. Zdravotníci na viacerých miestach Bratislavy ľuďom merali tlak.
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre oblasť kardiológie Gabriel Kamenský hovorí, že Slovensko je v úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia stále na chvoste krajín únie. „Kým v okolitých krajinách kardiovaskulárna mortalita výrazne klesá, u nás to za posledné desaťročie bolo asi 1 percento,“ povedal.
V Česku pritom úmrtnosť na následky srdcovocievnych chorôb klesla asi o 20 percent, vo Fínsku dokonca o 60. Horšie ako my sú na tom krajiny bývalého Sovietskeho zväzu.
Vysoký krvný tlak u nás patrí k najčastejším príčinám úmrtí, hovoria kardiológovia. Tichý zabijak, ako hypertenziu volajú, spôsobuje cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, ischemickú chorobu srdca, aterosklerózu alebo zlyhávanie obličiek.
Prezident kardiologickej spoločnosti Ján Murín povedal, že hypertenziou u nás trpí až 41 percent obyvateľov v dospelom veku a viac ako 70 percent z nich nie je dostatočne liečených.
„Optimálne hodnoty krvného tlaku dosahuje iba necelých deväť percent obyvateľov,“ hovorí. Tie sú okolo 120/80 mm Hg. „Keď má pacient krvný tlak vyšší o hodnoty 20/10, riziko kardiovaskulárnych príhod sa zdvojnásobuje. Keď má tlak 155/95, je už 4-násobné,“ varuje Murín.
Až štvrtina pacientov o svojom vysokom tlaku nevie, ďalšia tretina sa nelieči. Znížiť krvný tlak je pritom podľa kardiológov pomerne jednoduché. Treba znížiť nadváhu, stres, obmedziť fajčenie a alkohol, zvýšiť pohybovú aktivitu, upraviť stravu.
Napriek tomu u nás stále platia tri paradoxy hypertenzie. „Hoci sa jednoducho diagnostikuje, často nie je diagnostikovaná, hoci má jednoduchú liečbu, často ostáva neliečená, a napriek efektívnym liekom liečba zostáva často neefektívna,“ hovorí Murín.
Výskyt hypertenzie je vyšší najmä u staršej populácie, na vidieku a východe krajiny.
Autor: mp