BRATISLAVA. Z piatich nemocníc v hlavnom meste interrupcie vykonávajú len dve. „Od 1. mája tohto roka anestéziológovia v petržalskej Nemocnici svätého Cyrila a Metoda podpísali výhradu svedomia,“ potvrdila hovorkyňa Rút Geržová.
Práve v Petržalke sa vykonávala väčšina potratov v Bratislave, minulý rok to bolo 520 zákrokov. Petržalská nemocnica patrí s nemocnicou v Starom Meste, v Ružinove a na Kramároch pod Fakultnú nemocnicu.
V ružinovskej nemocnici interrupcie nevykonávajú už dlhšie, výnimkou sú situácie, keď tehotenstvo ohrozuje zdravie a život ženy. Nemocnica v Starom Meste nemá gynekologicko-pôrodnícke oddelenie.
Interrupcie v Bratislave teda vykonáva už len nemocnica na Kramároch a súkromné Sanatórium Koch. V sanatóriu minulý rok urobili 490 potratov, na Kramároch 202.
Oravská turistika
Aj iné nemocnice na Slovensku si uplatňujú výhradu svedomia, dostupnosť interrupcií teda pre ženy z regiónov môže byť ešte horšia ako v Bratislave.
Na Orave si uplatňuje výhradu svedomia celá nemocnica s poliklinikou v Trstenej už od roku 1989. „Aj keby sa našiel lekár, ktorý by interrupcie vykonával, nenájde u nás anestéziológa. A keby ho našiel, nenájde sestru,“ hovorí riaditeľ nemocnice Vojtech Koleják. Ženy si podľa neho zvykli, že na interrupcie sa chodí do nemocnice v Dolnom Kubíne.
Jej riaditeľ Miloslav Ostrihoň si za 21 rokov praxe uplatňoval výhradu svedomia, odhovoriť od potratu sa mu podarilo len dve ženy. „Z vlastnej skúsenosti viem, že reštrikcie nemajú zmysel. Žena, ktorá príde s touto požiadavkou, už väčšinou prešla veľkým rozhodovaním, a tak si cestu k tomuto zákroku vždy nájdu. Mnohé cestujú za interrupciou do Bratislavy.“
Potvrdzujú to aj štatistiky. Hoci sa v Trstenej interrupcie nevykonávajú, podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií podstúpilo v roku 2005 zákrok 32 Trstenčaniek, z Ružomberku, kde tiež zákrok nerobia, ho podstúpilo 110 žien. Pre potrat sa rozhodlo aj 58 žien z Dolného Kubína.
Slobodné rozhodnutie
Ostrihoň hovorí, že nie je „vnútorne nadšený“, že sa v nemocnici robia interrupcie. Zároveň rešpektuje, že ak by ich úplne zakázal, časť obyvateľov a lekárov by nesúhlasila. „Zvolil som radšej možnosť slobodného rozhodnutia lekárov.“ Do úvahy berie aj to, že okolité nemocnice, Trstená či Ružomberok, tieto zákroky nerobia.
V nemocnici sa stretáva aj s inými požiadavkami na výhradu svedomia. Napríklad Svedkovia Jehovovi nechcú pracovať vo svoj posvätný deň, niekoľko moslimských zamestnancov nesúhlasí, aby sa v jedálni varilo bravčové mäso. Nemocnica im vie vyhovieť.
Interrupcií ubúda
Ministerstvo zdravotníctva dnes nevie povedať, koľko lekárov či nemocníc si uplatňuje výhradu svedomia. Podľa hovorkyne zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti dáva právomoc uplatniť si výhradu svedomia len zamestnancom, nie celému zariadeniu. Neprikazuje im však ani zabezpečiť aspoň jedného lekára, ktorý by zákrok vykonával.
Počet interrupcií u nás dlhodobo klesá. V roku 2005 ich bolo 19-tisíc, o 743 menej ako v roku 2004. Zároveň rastie počet žien, ktoré užívajú antikoncepciu.