BRATISLAVA. Krajským úradom je koniec. Parlament včera prijal zákon, ktorým sa osem úradov, predstavujúcich kedysi „predĺženú ruku“ vlády, zruší.
Vládna koalícia 76 hlasmi zrušila to, čo v júli 1996 vytvorili dve z jej strán - HZDS a SNS - a Združenie robotníkov Slovenska. Vtedajšia vládna koalícia najprv vymedzila územie ôsmich krajov, a potom v ich sídlach zriadila krajské úrady.
Postupom času sa však ich pôsobnosť zúžila natoľko, že ich zrušenie bolo iba otázkou času.
Vláda Roberta Fica sa to zaviazala urobiť „v čo najkratšom termíne“. Fico ho pôvodne určil na 1. januára, napokon to bude 1. októbra 2007.
Právomoci krajských úradov mali podľa programového vyhlásenia vlády prejsť na územnú samosprávu, čiže župy, predstaviteľov ktorých si ľudia volia. To sa však nestane. Pôsobnosť krajských úradov, ako aj väčšina ich personálu, sa presunie na obvodné úrady a niektoré ministerstvá – čiže na iné štátne úrady.
V praxi to bude znamenať, že napríklad „nálepku“ na auto ťažko zdravotne postihnutého budú naďalej vydávať v krajských mestách, len na inom úrade – obvodnom.
„Výsledkom je, že nič nerušíme. Premenovávame tabule, menovky na dverách, vyrábame nový hlavičkový papier, pečiatky,“ povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Zákon pokladá za „úbohý manévrovací pokus na oblbnutie ľudí“.
Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru zmenu pokladá len za začiatok racionalizácie verejnej správy. Opozícii, ktorá rozpravu využila aj na kritiku iných návrhov zákonov, odkázal: „Prečo tomu venujete toľko času, keď o nič nejde?“
Koaliční poslanci rozpravu úplne prepustili opozičným, najmä z SDKÚ. Predseda SNS Ján Slota či podpredsedovia HZDS Milan Urbáni a Viliam Veteška dokonca ani neprišli hlasovať. Predseda HZDS Vladimír Mečiar hlasoval za zrušenie úradov.
Z 1072 funkčných miest na krajských úradoch rovno zanikne 151. Ešte v tomto roku sa však nič neusporí. Bude totiž treba uspokojiť nároky prepustených ľudí. Ministerstvo vnútra predpokladá, že na odstupné štát minie 13,5 milióna korún.