BRATISLAVA. Výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč označil kroky ministra zdravotníctva za znárodňovanie.
Reagoval tak na správu ministerstva zdravotníctva, ktorá navrhuje, aby všetci poistenci prešli do jednej verejnoprávnej zdravotnej poisťovne. Do štátnej poisťovne by sa presunul aj majetok súkromných zdravotných poisťovní a štátnej Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP), nadobudnutý z peňazí verejného zdravotného poistenia.
„Ak dôjde k znárodneniu a likvidácii súkromných zdravotných poisťovní, bude to znamenať, že peniaze v sektore nebudú vôbec,“ povedal Kováč.
Zdravotné poisťovne – akciové spoločnosti – majú byť podľa predstáv ministerstva zrušené likvidáciou. Poistné kmene sa bezodplatne na základe zákona prevedú do jednej zdravotnej poisťovne. V takom prípade sa však budú musieť upraviť podmienky vyvlastnenia súkromných poisťovní na základe zákona, píše ministerstvo.
Návrh je nepriechodný
Základná časť materiálu obsahuje podľa Kováča viac zavádzajúcich, nekorektných a účelových informácií. Združenie by uvítalo, keby vláda aj ministerstvo napĺňali programové vyhlásenie vlády a neriešili veci, ktoré nie sú prioritné.
V programovom vyhlásení sa totiž píše, že „vláda presadí také právne prostredie, v ktorom všetky zdravotné poisťovne budú mať rovnocenné podmienky bez ohľadu na ich právnu formu (...)“. Koaličné strany HZDS a SNS minulý týždeň vyjadrili nesúhlas s modelom jednej poisťovne. Stanovisko SNS včera znovu potvrdil aj poslanec Štefan Zelník. „SNS nebude podporovať jednu zdravotnú poisťovňu,“ povedal. Jedna zdravotná poisťovňa podľa neho nerieši problém. „Poisťovne nie sú príčinou súčasného stavu v zdravotníctve,“ povedal Zelník. Rušením zdravotných poisťovní chce ministerstvo podľa Zelníka len odpútať pozornosť od skutočných problémov zdravotníctva.
Poslanec za SDKÚ Viliam Novotný si myslí, že návrh jednej poisťovne je politické a ideologické zadanie od premiéra Fica. „Uvidíme, ako to dopadne vo vláde. Nevidím však žiadnu šancu na úspech,“ povedal Novotný.
Politológ Grigorij Mesežnikov považuje návrh ministra Valentoviča za nepriechodný nielen pre postoje HZDS a SNS, ale aj pre rozpory tohto návrhu s legislatívou. „Návrh ministra možno chápať aj ako jeho pokus odísť so cťou,“ povedal Mesežnikov.
Ak sa nenájde politická vôľa na vznik jednej poisťovne, minister navrhuje viacero riešení problémov v zdravotníctve, ako je napríklad nová definícia minimálnej siete, spoplatnenie niektorých diagnóz, redukcia nadbytočných kapacít nemocníc či zlepšenie ich účtovníctva. Valentovič zároveň trvá na tom, aby poisťovne nemohli vyberať zisky cez dividendy.
Videokomentár Ivana Štulajtera: Minister je bezradný