WASHINGTON. Prezident Svetovej banky Paul Wolfowitz porušil pri zaistení kompenzácie za nútený odchod svojej priateľky z banky niektoré pravidlá, a táto situácia viedla ku „kríze vo vedení“. Uviedol to v noci na včera zvláštny výbor banky, ktorý sa touto vecou zaoberal. Wolfowitz označil obvinenia za „nespravodlivé a neoprávnené“.
Výbor banky uviedol, že 35–členný výkonný výbor musí zvážiť, či Wolfowitz bude „naďalej schopný zaistiť vedenie inštitúcie, ktorá sa zaoberá zmierňovaním chudoby vo svete“. Výbor mal zasadnúť včera a Wolfowitz mal pred ním možnosť obhajoby.
Wolfowitz pri svojom nástupe do vedenia banky v roku 2005 oznámil, že v banke pracuje jeho priateľka Shaha Rizaová. Vedenie banky rozhodlo, že Rizaová musí pre konflikt záujmov odísť a Wolfowitza poverilo, aby jej zaistil za nútený odchod kompenzáciu. Wolfowitzove kroky mal dozorovať ad hoc vytvorený etický výbor.
Rizaová bola prevedená na ministerstvo zahraničia USA, zostala však na výplatnej listine banky a jej plat sa ako kompenzácia za vynútený odchod zvýšil zhruba o 40 percent.
Podľa výboru banky bolo zvýšenie platu Rizaovej vyššie ako umožňujú pravidlá. Výbor usúdil, že Wolfowitz sa dopustil „konfliktu záujmov“, a tým podľa správy porušil etický kódex predstaviteľa banky. Výbor však pripustil, že inštrukcie etického výboru mali často ďaleko od jasných pravidiel.
Wolfowitz sa bráni tým, že konal v dobrej viere a jeho kroky mu odobril etický výbor. Pripomenul, že od začiatku žiadal, aby situáciu Rizaovej riešiť nemusel práve preto, aby sa vyhol konfliktu záujmov. Wolfowitz tiež zdôraznil, že sa nepokúšal podrobnosti kompenzačného balíka Rizaovej pred zástupcami banky nijako skrývať.
Administratíva USA zintenzívnila snahy o získanie podpory pre Wolfowitza medzi krajinami skupiny G7. Európania na čele s Nemeckom však väčšinou požadujú Wolfowitzov odchod.
Tlač poukazuje na celkom opačný postoj Európy a Nemcov k veľmi podobnej kauze vplyvného európskeho komisára Güntera Verheugena. Ten je obviňovaný z toho, že svoju dôvernú priateľku urobil šéfkou svojho bruselského sekretariátu. Na rozdiel od Wolfowitza Verheugen svoj vzťah tají a označuje ho za „súkromnú vec“.
Nemeckí politici na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou Verheugena napriek tomu vo funkcii podporujú.