Tomanová si poslala auto na kraj Európy (VIDEO)

Hoci ministerka Tomanová a jej delegácia na pracovnú cestu letela, do viac ako 3000 kilometrov vzdialeného Lisabonu poslala aj limuzínus vodičom. Cesta prázdneho luxusného auta stála desaťtisíce.

Ministerka Viera TomanováMinisterka Viera Tomanová (Zdroj: TASR)

DOPLNENÉ - Pozrite si videozáznam reakcie ďalších ministrov na Tomanovej počin

BRATISLAVA. Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová, ktorá bola začiatkom apríla na trojdňovej pracovnej návšteve Portugalska, poslala do Lisabonu svoju limuzínu Audi A8 aj so šoférom, hoci sama so sprievodom letela lietadlom.

Lisabon leží 3050 kilometrov od Bratislavy a je pre nás najvzdialenejšou európskou metropolou.

„Veľvyslanectvo nám povedalo, že nebudeme mať k dispozícii auto,“ zdôvodnila SME cestu limuzíny Tomanová. „Plánovala som ísť len letecky, ale informácia z veľvyslanectva bola, že nebudeme mať auto. Preto sme sa museli zabezpečiť.“

K počinu ministerky Tomanovej si pozrite aj videokomentár Lucie Piussi.

V Portugalsku sa vraj vozila výhradne vo svojom služobnom aute.

Podľa informácií SME do Portugalska išiel jeden vodič, ktorý tam cestoval dva dni a po trojdňovej návšteve ďalšie dva dni naspäť. S Tomanovou leteli dve riaditeľky a jeden riaditeľ sekcie z ministerstva.

„Limuzína vyrazila pred jej odletom a keď priletela, už ju čakala v Lisabone na letisku,“ povedal zdroj z Tomanovej ministerstva.

Ambasáda: Auto by dostala prednostne

Dopravu pri leteckých návštevách členov vlády v zahraničí zabezpečujú naše ambasády.

„Ponúkli sme absolútne bežný servis z hľadiska prípravy a organizácie. Ja však nemôžem niesť zodpovednosť za finálne rozhodnutia ministerstva práce a sociálnych vecí, ako si oni riešili logistiku,“ povedal veľvyslanec v Portugalsku Radomír Boháč. „To sa týka, samozrejme, aj dopravy,“ vysvetlil.

„Služobné vozidlá zastupiteľského úradu Lisabon neboli v čase návštevy ministerky vyťažené na iných akciách. Návštevy na úrovni ústavných činiteľov majú vždy prednosť pred ostatnými akciami organizovanými zastupiteľským úradom,“ povedal Igor Pokojný z ministerstva zahraničia. Ministerka a jej delegácia podľa neho využívali aj autá ambasády.

Mercedesy nestačili

Veľvyslanectvo v Lisabone má štyri autá, z toho dva osobné mercedesy a jedno volvo.

Dlhoročný slovenský diplomat, ktorý si neprial byť menovaný, povedal, že si za históriu ministerstva zahraničia nepamätá, aby ambasáda odmietla alebo nebola schopná zabezpečiť dopravu člena vlády na zahraničnej návšteve na požadovanej úrovni.

Prenájmy limuzín sú lacnejšie

Pokiaľ ambasády nemajú k dispozícii dosť áut, hľadajú iné riešenia.

František Okruhlica z medzinárodnej siete autopožičovní Hertz povedal, že požičanie luxusného mercedesu na tri dni v Lisabone by stálo cez najväčšie požičovne ako Hertz, Avis alebo Budget približne 628 eur. Aj s poistením je to v prepočte okolo 21-tisíc korún - teda menej, ako zrejme stál len benzín Tomanovej limuzíny do Portugalska a naspäť.

Požičovne dokážu poskytnúť luxusné auto vo výbornom stave. Okruhlica odhaduje, že ani požičanie mercedesu alebo audi s vodičom by nemalo stáť viac ako 50-tisíc za tri dni. Tomanová však hovorila, že veľvyslanectvu chýbalo auto, a nie šofér.

Problémy so spôsobom, akým využíval štátne auto, mal aj minister spravodlivosti Štefan Harabin. Najskôr na jeho služobnom volkswagene jazdil jeho syn, potom ho kritizovali za to, že sa limuzínou od Úradu na ochranu verejných činiteľov nechala voziť jeho manželka.

K počinu ministerky Tomanovej si pozrite aj videokomentár Lucie Piussi.
Ambasáda mala pre ministerku auto

Komunikácia medzi slovenským veľvyslanectvom v Lisabone a ministerstvom práce, dokazuje, že ambasáda jej auto ponúkla.

Ponúkla aj mercedes alebo minibus pre troch členov jej sprievodu. Cena za prenájom mercedesu bola od necelých 4600 korún za deň aj s vodičom, minibus by stál od 6350 korún. Hovorkyňa Tomanovej Alexandra Gogová k faxu povedala, že ministerke síce ambasáda dopravu zabezpečila, „ale nie je možné, aby pre jedného člena delegácie bola doprava zabezpečená a pre zvyšných troch nie“.

Ministerstvo preto poslalo „auto, v ktorom sa vozila tak pani ministerka, ako aj všetci členovia delegácie spoločne. Bolo to nevyhnutné vzhľadom na bezpečnosť člena vlády“. Mercedesy a volvo veľvyslanectva sú päťmiestne autá ako ministerkina limuzína Audi A8.


„Jazda“ prekáža koalícii aj opozícii

Poslanec HZDS Ján Kovarčík považuje nápad ministerky Viery Tomanovej za nešťastný. „Pripisoval by som to tomu, že ministerka nemá skúsenosti. V takomto prípade by mala dopravný prostriedok poskytnúť radšej ambasáda. V prípade, že by to tak nebolo, určité cesty sa dajú absolvovať aj taxíkom, “ hovorí Kovarčík.

Premiér Robert Fico, ktorý vyzval ministrov, aby šetrili, odkázal cez svoju hovorkyňu, že sa k ceste Tomanovej limuzíny do Lisabonu nebude vyjadrovať.

Poslanec Rafael Rafaj z SNS si myslí, že v prípade problémov si limuzínu ministri môžu prenajať na každom letisku. „Vyjde to lacnejšie, ako ísť cez celý kontinent s prázdnym autom.“

„Výhovorka smerujúca na ambasádu je neopodstatnená,“ povedal exminister zahraničia Eduard Kukan (SDKÚ). Tomanovej rozhodnutie označil za „nezodpovednú samopaš“. Prázdne auto do zahraničia nikdy nepo­slal. Exminister životného prostredia Lázsló Miklós vraj už ako minister išiel z letiska aj hromadnou dopravou.

(knm)


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Stĺpček Mariána Leška
Vlastný gól II.

Auto ministerky Tomanovej išlo prázdne do Lisabonu a späť, aby sa tam členka vlády mohla premiestňovať vo „vlastnom“. Už aj to je pohoršujúce, ale ďalšie okolnosti prípadu sú ešte priťažujúcejšie.

Vodič sa vydal na cestu iba deň po tom, keď premiér Fico požiadal členov vlády, aby autá, „na ktoré majú nárok, využívali čo najúčelnejšie len v nevyhnutných prípadoch“. Keď šéf kabinetu o kauze ministra Harabina hovoril, že „to bol vlastný gól do brány“, ministerka svojou limuzínou práve strieľala druhý.

Tomanová sa správala presne podľa vzoru kolegu Jahnátka, ktorý najskôr niečo pohoršujúce povedal, a potom skúsil všetko zvaliť na redaktora. Ministerka najskôr niečo pohoršujúce urobila, a potom skúšala všetko zvaliť na naše veľvyslanectvo v Portugalsku. V jednej kauze sa diskvalifikovala dvakrát.

Po Harabinovi dostal premiér otázku, čo urobí, ak sa podobný škandál zopakuje. Vtedy povedal, že to nepovažuje za tému. Po Tomanovej to téma je.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  2. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  3. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  4. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  5. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 796
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 803
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 485
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 078
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 045
  6. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 2 956
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 601
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 597
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Eaconomy nemá na predaj finančných produktov oprávnenie.


Minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a minister obrany Lloyd Austin (vpravo) v októbri na Kapitole.

Washington nechce, aby Ukrajinci útočili na ruské rafinérie.


a 1 ďalší
Prezidentskí kandidáti Ivan Korčok a Peter Pellegrini.

Unikátna analýza nahrádza exit poll.


a 2 ďalší

Toľko by toho mohol postíhať a tam ho zdržujú nejakými zákonmi.


SkryťZatvoriť reklamu