orientálne ingrediencie nového receptu alebo nehodu s horiacim papierom v koši. Tú každodennú už ani nevnímame. Je súčasťou nášho bytia a elixírom vymiešaným z výparov maľovky či nábytku, štýlu varenia a vône pracieho prášku či vody po holení.
Namiesto chémie
príroda
Interiér a jeho atmosféru však môžeme obohacovať aj o nové arómy. Nie však umelými osviežovačmi plnými chemikálií, ktoré len vytvárajú ilúziu ružového sadu, morského príboja alebo borovicového lesa. Lepšia voľba je posadiť do črepníkov jazmín, fialky, hyacint alebo ruže a umiestniť ich na rám okna. Pri každom vetraní nám zaručene zavonia čistá príroda. Klasickou alternatívou sú, samozrejme, sezónne kytice vo váze, či už konvaliniek, orgovánu, ruží alebo poľných kvetov. Niektoré majú uzdravovací účinok, pretože dokážu čistiť vzduch. Či už gerbery, orchidey, chryzantémy, biele ľalie alebo tulipány.
Vôňa pre každú
miestnosť
Ideálnym variantom pre posedenie v obývačke sú aj sušené plody rozsypané na miske. Lupienky kvietkov, kúsky kôry, šišky, klinčeky, škorica, vetvičky rozmarínu a šupky citrusového ovocia dokážu prevoňať celú miestnosť.
Na navodenie príjemnej atmosféry v kuchyni vďaka čuchovým zmyslom postačí uvariť čaj, upiecť koláč, alebo urobiť šalát s bylinkovou
zálievkou.
Kúpeľni svedčia vône, ktoré evokujú pocit čistoty. Núkajú sa prírodné mydlá s vôňou citrusov alebo kúpeľové soli a oleje s bylinkovou arómou.
Pre spálňu ako azyl odpočinku sa hodia upokojujúce vône levandule a kamiliek. Uložené vo vreckách môžu vylepšovať stav nášho šatstva. Ak preferujeme korenistý nádych, napicháme klinčeky do pomaranča a uložíme ho do zásuvky s bielizňou.
Aromaterapia
na povzbudenie
A ak nám všetky tieto vône nestačia, môžeme sa začať venovať aromaterapii. Pomocou špeciálnej keramickej lampy, v ktorej zahrejeme kahančekom pár kvapiek éterického oleja, vplývame výdatne aj na svoje zdravie, preto sa treba poradiť pri výbere s odborníkom. K osviežujúcim patria citrusové oleje, napríklad pomarančový alebo limetový, známe sú majoránový a mätový, zdrojom ťažkých vôní je ružový, levanduľový a iné kvetinové oleje a drevitých zase santal, borievka a céder. Dokonca čajovníkový a eukalyptový olej z radu gáfrových sa používajú len na lekárske účely. Posledný menovaný je vhodný aj na povzbudenie po vyčerpávajúcom dni.
(bes)