Slovenská trénerka zvládla rôzne modely play off, ktoré pre jej tím vyzerali zle. Naposledy vo finále ruskej ligy prehrával jej Spartak s obhajcom titulu CSKA Samara 1:2 na zápasy. V nepriaznivej situácii zvíťazil v krátkom čase v pondelok doma, vo štvrtok vonku.
Pokoj vo vypätej situácii
Hejková zvláda vypäté chvíle na jednotku. Po ťažkej domácej prehre Ružomberčaniek s Bourges v roku 1999 na štvrťfinálový úvod euroligy bez nervozity prehodila: „Už aby sme to mali za sebou.“ Na otázku - ako? sa usmiala: „Uvidíte.“ Zostala pokojná.
„Univerzálny recept, ako zvládnuť nástrahy play off, neexistuje. Môj je jednoduchý, nerobiť z toho nijakú vedu. Iba tak sa možno vyhnúť zbytočnému tlaku z vlastných radov. A ešte jedno pravidlo - treba hrať to, na čom sa pred stretnutím, prípadne v oddychových časoch dohodne. 'Iniciatívne' vymýšľanie priamo na ihrisku je cestou k prehre,“ povedala teraz.
Inak než čaká súper
Play off stretnutia sú pre mnohých trénerov nočnou morou. „Sú zložité. Čím je ich menej, tým je to ťažšie. Ak sa hrá iba jeden vyraďovací zápas, musí mať družstvo svoj najlepší deň a podľa možností nijakú zranenú hráčku. Ak je play off na dve víťazné stretnutia, už existuje šanca na opravu. Pri sériách na tri–štyri výhry už možno všeličo vymyslieť, je to spravodlivý systém. So zraneniami sa pravdaže nedá nič urobiť, s poklesom formy však áno. Toto bol súčasný prípad. V rozhodujúcom stretnutí sme zmenili stratégiu. Skvelá Američanka Taurasiová hrala niečo úplne iné, než čakal súper,“ vysvetlila trénerka, ktorá trikrát vyhrala euroligu (Ružomberok 1999, 2000, Spartak 2007). Vlani i v tomto roku koučovala v exhibičných zápasoch výber sveta.
Na ME asistentkou zbornej
Za Spartak hrala finálovú sériu zrejme najlepšia basketbalistka súčasnosti Austrálčanka Lauren Jacksonová, ktorá v piatok oslávila 26 rokov. Posila ako hrom, ale aj riziko pôsobenia ďalšej hviezdy medzi hviezdami. „Jacksonová má dosť skúseností, aby pochopila, že je súčasťou tímu a nebude hrať úlohu jediného lídra. Zo začiatku trávila celé dni s výbornými Američankami v Spartaku, aby pochopila, čo ju čaká. Mojou zásluhou je iba to, že som do toho nevstupovala,“ vysvetlila Žilinčanka, ako sa pracuje s hráčkami absolútnej špičky.
Natália Hejková bude na septembrových majstrovstvách Európy v Taliansku asistentkou ruského trénera Igora Grudina. O dva týždne sa chystá na dovolenku, ako povedala „vokrug mira“ - poletí do Kórejskej republiky, odtiaľ do Spojených štátov.
V júli začne prípravu so zbornou. „S Grudinom vychádzam skvele. Poznáme sa dlhé roky. Boli sme síce rivalmi, ale korektnými. To je v ženskom basketbale vzácnosť. Chcem mu pomôcť. Počula som šumy, že ho chceli odvolať. Som ochotná prebrať aj úlohu 'obranného štítu', aby sme mali pokoj na prípravu,“ podotkla slovenská trénerka.
Veľké obraty Hejkovej tímov
1999 (Európska liga - Ružomberok) - štvrťfinále s francúzskym Bourges: 44:65 (doma), 51:42 (vonku), 65:58 (d.), potom už len víťazstvá a celkové prvenstvo.
1999 (majstrovstvá Európy - Slovensko) - 4. miesto v osemfinálovej skupine, štvrťfinálové play off s obhajcom titulu Litvou 69:63, postup na OH 2000.
2007 (Európska liga - Spartak Moskovská oblasť) - štvrťfinále s Brnom: 58:73 (doma), 81:63 (vonku), 72:59 (doma), potom už len víťazstvá a celkové prvenstvo.
2007 (ruská Superliga - Spartak Moskovská oblasť) - finále s CSKA Samara: 70:83 (vonku), 74:53 (vonku), 83:86 (doma), 69:60 (doma), 88:72 (vonku).