Iracká ekonomika závislá od predaja ropy stratila za štyri roky miliardy dolárov. Dôvody? Korupcia, krádeže, sabotáž alebo účtovné chyby, či nadhodnocovanie skutočnej produkcie. Informoval o tom v sobotu americký denník New York Times. Odvolával sa pritom na návrh textu správy, ktorú by tento tento týždeň mali zverejniť americké úrady.
Jej zistenia tiež konzultoval s nezávislými ekonomickými a energetickými expertmi. Tých pre laickú verejnosť šokujúce zistenia a cifry neprekvapili. „Skôr by bolo prekvapením, keby sa to nedialo,“ povedal New York Times analytik John Pike. Podľa neho má Irak takú dlhú tradíciu korupcie vo všetkých oblastiach života, že to, čo sa deje v ropnom priemysle, sa dalo len očakávať.
Krádeže z ropovodov
Irak podľa oficiálnych údajov denne vyťaží 2 milióny barelov ropy. V účtovníctve však chýbajú príjmy zo 100– až 300–tisíc barelov. Ak sa to vynásobí priemernou cenou ropy 50 dolárov za barel, robí to denne spomínaných 5 až 15 miliónov. Zatiaľ nepublikovaná správa podľa New York Times neponúka priame odpovede na otázku, kam peniaze miznú, poskytuje však niekoľko alternatív.
Jednou z nich sú krádeže priamo z ropovodov a potom predaj na čiernom trhu. Zákazníkmi by mohli byť menej známe rafinérske spoločnosti v Číne, Karibiku, či dokonca v menších európskych krajinách.
Obchod môže byť lákavý aj pre irackých susedov. Tam sa ropa pašovala a pod rukou predávala už počas programu OSN Ropa za potraviny.
Peniaze na útoky
Podľa New York Times by za súčasným „obchodom“ mohol byť šiitský odboj, ktorý má silné slovo na juhu krajiny, kde je veľa ropy. Útržené peniaze by sa mohli používať na financovanie akcií proti americkým a irackým jednotkám.
V hre je tiež možnosť, že Iračania jednoducho tvrdia, že vyťažia viac ropy, ako je skutočnosť. Americká administratíva a iracká vláda si totiž „sľúbili“, že denná produkcia ropy bude tri milióny barelov. Dnes je len dva a túžba ukázať, že aspoň v niečom Irak urobil pokrok, je veľká.
Aj tento prípad totiž ukazuje, že americké snahy pozdvihnúť irackú ekonomiku a hlavne jej energetický sektor, zlyhávajú. Ukazuje sa to aj na dodávkach elektrickej energie, ktorú majú v hlavnom meste niečo viac ako 8 hodín denne, v niektorých častiach krajiny len päť. A to napriek tomu, že Američania do obnovy Iraku stále vrážajú veľké peniaze a prezident Bush si od Kongresu pýta stále viac.
Autor: mik