Rokovania parlamentu možno zákon vráti späť na obrazovky STV.Keby sa však vysielalo už včera, diváci by videli prázdnu sálu. Poslancov vystúpenia ich kolegov príliš nezaujímajú.
BRATISLAVA. Návrh zákona, ktorý by STV prikázal vysielať zo záznamu schôdze parlamentu, včera poslanci posunuli do druhého čítania. Hoci si koalícia i časť opozície myslia, že by boli vysielania prospešné, v posledných dňoch sa rokovaniu príliš nevenovali.
Počas zdôvodňovania návrhu bolo v sále len asi 20 koaličných a 20 opozičných poslancov. Počas hlasovania ich počet asi na polhodinku stúpol na 137, ale okolo jednej popoludní opäť klesol zhruba na 20. Nešlo pritom o výnimočný jav.
Vysielanie od ôsmej ráno
„Celá Európska únia ide smerom k prehlbovaniu demokracie a toto je významná forma prehlbovania demokracie,“ myslí si jedna z predkladateliek Katarína Tóthová z HZDS. STV by podľa jej návrhu mala povinne vysielať záznamy nasledujúci deň od ôsmej ráno. Rokovanie zväčša trvá asi osem hodín, takže v niektorých dňoch by išli na jednom z kanálov STV až do 16.00 h iba parlamentné debaty.
„Som za prenosy z parlamentu,“ hovorí poslankyňa Smeru Jana Laššáková. Záznamy by podľa nej pomohli poslancom uvedomiť si svoju zodpovednosť – budú vraj aktívnejší a zlepšia si dochádzku. Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová si, naopak, myslí, že nejde o najšťastnejšie riešenie a za návrh nehlasovala.
SDKÚ návrh podporila, ale poslanec Tomáš Galbavý očakáva, že sa ešte zmení. „Dalo sa to upraviť aj inak - dohodou s verejnoprávnymi médiami.“ Aj on očakáva, že by sa mohla zlepšiť dochádzka poslancov.
Hrozí blamáž
Poslanci SMK hlasovali proti návrhu. „Ak by sa našlo mäkké riešenie - teda prostredníctvom dohody s STV, nemali by sme proti tomu nič,“ myslí si predseda SMK Pál Csáky. Súhlasí, že prenosy by mohli niekedy znamenať blamáž práve pre malú účasť v sále. „Poslanci by si mali viac všímať svoje povinnosti v rokovacej sále.“
STV sa proti príkazu bráni
„Návrh by výrazne nabúral a obmedzil našu programovú stratégiu pre Dvojku,“ reagoval hovorca televízie Jozef Gogola. V krajinách Európskej únie navyše podľa neho nie je obvyklé, aby štát zákonom zasahoval do štruktúry nezávislej verejnoprávnej televízie.