Čo s nekvalitnými vidlam
iDnes už len starí záhradkári a vinohradníci majú kvalitné rýľovacie vidly, ktoré by podľa dátumu narodenia mali už mať nárok na dôchodok. Kvalitný nástroj, s ktorým išla práca od ruky, zvyčajne ukul kováč zo špeciálnej ocele.
V súčasných obchodoch kúpite len lisované vidly s prútmi s kruhovým či štvorcovým prierezom. V ťažšej, ale aj kamenistej pôde sa pri práci stále uhýbajú a ich vyrovnávanie problém neodstráni. Kvalitnejšie, zo súčasnej ponuky, bývajú nástroje z nerezovej ocele, ktorá je tvrdšia, neohýba sa a navyše sa na ne tak nelepí hlina.
Aj vyradené rýľovacie vidly nájdu v záhrade využitie. Vo zveráku ohneme jednotlivé prúty asi do 80-stupňového uhla a vznikne kopáľ, nástroj, ktorý by ste v obchode hľadali ťažko. Najlepšie by bolo, keby vidly ohol kováč. Aj po ohnutí vo zveráku bude kopáľ taký pevný, že svoju funkciu splní lepšie, než vo svojom pôvodnom poslaní. Azda aj preto, že zväčša s ním pracujeme v kyprejšej pôde, než pri rýľovaní.
Kopáľ sa zíde pri vykopávaní zemiakov, pri prekyprovaní pôdy namiesto motyky, keď burinu nerozseká. V porovnaní s hrabľami zasa prekyprí pôdu hlbšie.
Čo so starým rýľom
Starý, zodraný, prasknutý alebo vybrúsený rýľ už nemusí naplno slúžiť pôvodnému poslaniu, ale po jednoduchej úprave nahradí špeciálny prípravok proti ručnej likvidácii buriny.
Rezným kotúčom upnutým v uhlovej brúske z oboch bočných strán zúžime starý rýľ, pričom pribrúsime iba úzku spodnú časť. Úzky dlhý prípravok je ideálny na vykopávanie buriny s dlhšími koreňmi, aké má pekná napríklad nepríjemná staršia púpava. Je dobré ponechať časť ocele na hornom falde po celej šírke hornej časti rýľa, ktorá poslúži na našľapovanie a zatláčanie odburiňovača do pôdy. Takto bude môcť nástroj používať pravák aj ľavák.
Podobne môžeme upraviť aj zodraný rýľ na malý účinný nástroj na vykopávanie buriny s menšími koreňmi. Na našľapovanie použijeme oceľovú tyčku hrubú asi 6 - 8 mm na jednej strane ovinutú a sklepanú okolo časti na násadu a z druhej strany prinitovanú alebo privarenú o vonkajší okraj hornej časti nástroja. Napravo, keď zvyknete zatláčať rýľ pravou nohou, na opačnej, keď ľavou.
Na menej zaburinenú záhradku či skalku môžeme na vykopávanie koreňov burín použiť aj cólovú alebo trištvrtecólovú oceľovú rúrku dlhú asi 30 cm a v spodnej časti zrezanú v ostrom šikmom uhle. Z opačnej strany je praktické navliecť na rúrku plastovú alebo gumenú rukoväť, napríklad na záhradný fúrik, riadidlá bicykla a podobne.
(st)