Každá skalka si vyžaduje počas roka starostlivosť. V jarnom období to je predovšetkým odstraňovanie burín, zriedenie prehustených porastov, vyklčovanie uhynutých rastlín a vysádzanie niektorých teplomilných skalničiek. Odstraňovanie jednoročných burín spájame spravidla s lokálnym prekyprením substrátu v okolí skalničiek. Okopávame len plytko. Používame na to "drapáky" a väčší klinec alebo skrutkovač. Týmto náradím sa ľahšie vypichujú korene trvácich burín, ktoré sú vrastené do trsov skalničiek.
Prehustené porasty treba na jar dôkladne preriediť. Týka sa to predovšetkým prekrásneho zvončeka maličkého, ktorého podzemky sa rýchlo rozrastajú do okolia, a aj skalnica horská a skalničník srsnatý vytvárajú v priaznivom prostredí veľký počet drobnejších dcérskych ružíc, ktoré treba zo skalky odstrániť. V zatienenom prostredí sa môže nadmerne rozrásť aj zimozeleň menšia, ktorá potlačí menej agresívne solitérne skalničky. Podobne je to aj s rozrastaním floxu šidlolistého, iberky vždyzelenej a iných druhov. Porasty prerieďujeme až po odkvitnutí jednotlivých rastlín.
Neskorá jar je vhodná na vysádzanie teplomilných letničiek, kaktusov a sukulentov. Do skalky môžeme vysadiť železník hybridný, sanvitáliu poliehavú, portulaku veľkokvetú, nemofilu škvrnitú, lobelku drobnú a iné letničky. Substrát pripravíme podľa ich nárokov na kyslú pôdnu reakciu, karbonáty, organické látky a prekyprenosť. Pre kaktusy pripravíme lokálne substráty podľa toho, či majú korene repovité (potrebuje humusovo-minerálny, výživný substrát), zväzkovité (humózny, výživný), alebo rozkonárené (minerálny, chudobný).
Na jarné prihnojovanie majú trváce skalničky len malé nároky. Vysokohorské skalničky nehnojíme vôbec. K druhom náročnejším na výživu aplikujeme trochu hnojivej zálievky.
Zoltán Bedrna