Všetci si vieme predstaviť britského futbalového hooligana, skinheada či vyhadzovača. No ako vyzerá hlavný predstaviteľ britského organizovaného zločinu? Desmond Dessie Noonan, násilný stotridsaťkilový svalovec a hlava manchesterského klanu Noonanovcov, bol kombináciou všetkých troch.Noonan sa narodil v Dubline. Jeho meno, rovnako ako mená jeho pätnástich súrodencov, sa začínalo písmenom D na počesť hlavného mesta Írska, kde vyrastal v mimoriadnej chudobe. Raz povedal, že sa "v škole nenaučil písať a čítať, ale zato sa naučil rátať peniaze".
Na zločineckú dráhu nastúpil v osemdesiatych rokoch minulého storočia ako vyhadzovač. Jeho bitkárske schopnosti a strašideľný vzhľad pomohli jeho reputácii a už čoskoro sám dosadzoval svojich ľudí pred brány manchesterských klubov. V závere osemdesiatych rokov ovládali Noonanovci osemdesiat percent "bezpečnostných" služieb v meste.
Robocop podsvetia
Dessieho bratia, Damian a Derek, začali budovať väzby s ostatnými gangmi v Manchestri, pričom sa zameriavali najmä na obchod s drogami a zbraňami. On sám zatiaľ rozšíril svoj vplyv za hranice mesta do Newcastlu (pod kontrolou rodiny Paddyho Conroya), Liverpoolu (pôsobiska drogového baróna Curtisa Warrena) a Londýna (domova bratov Krayovcov, ktorí stáli pri zrode organizovaného zločinu vo Veľkej Británii). Mal tiež styky s IRA a AFA (Antifašistická akcia, organizácia podporujúca IRA). Smutne známy je incident z roku 1989, keď jeho kamarát Paddy Logan odhrýzol jednému z probritských ulsterských lojalistov počas tlačovej konferencie ucho.
Dessieho v roku 1991 obvinili spolu s jeho bratmi z vraždy Bieleho Tonyho, bieleho šéfa inak černošského konkurenčného manchesterského gangu. Boli však oslobodení po tom, čo svedkovia odmietli vypovedať. To sa stalo pravidlom v deväťdesiatych rokoch, keď bol Dessie, ktorý sa postupne vypracoval na jednotku podsvetia v Británii, podozrivý z účasti na 25 vraždách. Miestny novinár ho v tom čase označil za Robocopa podsvetia.
V osemdesiatych rokoch bol uväznený za bránenie vo výkone spravodlivosti po tom, čo sa vyhrážal zabitím niekoľkým svedkom v prípade krádeže. Svedkovia, ktorých zastrašoval, boli policajti. V roku 1995 bol odsúdený na tri roky za to, že pred krčmou zbil dvoch bratov do bezvedomia. Súd ho vyhlásil za nepríčetného.
Dessie a drogy
Noonans sa vďaka obchodu s drogami vypracovali na viac než len partiu miestnych grázlov. Na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov sa Manchester stal stredom raveového ošiaľu, ktorý vyniesol na výslnie extázu a amfetamíny. Práve obchod s nimi mali pod kontrolou Noonans, ktorí po zavraždení Bieleho Tonyho ovládli aj obchod s heroínom.
Drogy sa však napokon stali Dessiemu osudné. V roku 2002 bol už okrem alkoholu závislý aj od kreku a rodinné žezlo prevzal jeho mladší brat Dominic, ktorý si v tom čase odpykal pätnásťročný trest za ozbrojenú lúpež. To už bol mŕtvy Derek, ktorého zastrelili pred klubom v Manchestri, aj Damian, ktorý skonal pri nehode na motorke. Dňa 19. marca 2006 Dessieho na smrť dobodal díler, ktorému ukradol drogy. Na jeho pohreb prišlo viac ako 5-tisíc ľudí, ktorí kráčali osem kilometrov za pohrebným sprievodom zloženým zo štyridsiatich limuzín, tridsiatich ochrankárov a dvadsaťpäťčlenného orchestra.
Ďalšia generácia
Ľudia sú často smiešnejší v smrti ako počas života. Pohreb Desmonda Noonana nakrúcala televízna stanica Channel 5. Klan Noonanovcov bol prítomný v drahých oblekoch nesprávnej veľkosti a kňaz sa za Dessieho prihováral u všemohúceho slovami: "Nesúď ho podľa jeho skutkov, pretože v srdci túžil konať tvoju vôľu."
Iróniou tiež bolo, že Dessie Noonan zomrel len štyri dni pred premiérou filmu The Trials of Mr Lattlay Fottfoy, dokumentu, v ktorom vystupoval spolu s bratom Dominicom (Lattlay Fottfoy je skratka rodinného kréda Noonanovcov: Look After Those that Look After You, Fuck off Those that Fuck off You; Staraj sa o tých, čo sa starajú o teba, oser tých, čo serú teba). Vo filme Noonan pije pivo v krčme a vyhlasuje sa za neporaziteľného.
Pri prvom stretnutí s filmárom Donaldom MacIntyrom mu povedal: "No, moji kamaráti mi hovoria, aby som ťa odrovnal." Potom pokračoval: "Mám väčšiu armádu ako polícia. Máme viac zbraní ako polícia. Blbí bastardi." Gangster ďalej naznačil, že je zodpovedný za 27 vrážd a chvastal sa uplácaním a zastrašovaním svedkov: "Polícia tlačí na kľúčových svedkov, aby o nás klamali. Nakoniec však dôjdu k zmyslom a nejdú na súd. Niektorí nemôžu ísť, lebo nemajú na lístok na autobus. A niektorí blúznia, lebo sú zviazaní v kufri auta."
"To bol len vtip," dodal.
Je však ťažké uveriť, že naozaj išlo len o žart, najmä vo svetle Noonanových vyhrážok rivalom a polícii. "Nikto nám nechce naozaj ublížiť. A keby aj chceli, to by len bol ohňostroj."
Filmoví hrdinovia
Namiesto ohňostroja prišiel po Noonanovej smrti ďalší dokument: MacIntyrov vysoko ocenený A Very British Gangster, ktorý bol prezentovaný v tomto roku na nezávislom filmovom festivale Sundance. Film je opätovným pohľadom na Dessieho pohreb, tentoraz videný Dominicovými očami. Mafiánovi zazvoní u pohrebára mobil; je to výhražný telefonát. V jednom okamihu MacIntyre povie obéznemu skinheadovi Dominicovi, že z neho cíti "závan levandule". Po tom, čo mu poznámku vysvetlia, Dominic úprimne prizná, že všetci vedia, že je gay.
Film vrhá nové svetlo na nového šéfa Noonans, ktorý si dal úradne zmeniť meno na Lattlay Fottfoy. Zdá sa, že Dominic berie vážne svoju spoločenskú úlohu v komunite vydedencov, ktorej šéfuje. Vystupuje ako hlavný diplomat a zmierovateľ, ktorého privolávajú na riešenie sporov. Ovláda jazyk urdu, má rád spoločnosť Aziatov a vykupuje vyradené policajné autá a sanitky pre svoje bezpečnostné firmy. Na Dessieho pohrebe dokonca hral na bicie a spieval baladu o svojom znásilnení v internátnej škole (jeho opis toho, čo vykonal páchateľom po prepustení z väzenia, patrí medzi najdesivejšie momenty filmu).
Hlavnými hrdinami najsilnejších okamihov dokumentu sú však mladší, ostrí členovia Noonanovského klanu. Osemročný ryšavý krstný syn, ktorý fajčí jednu od druhej. Dominicov štrnásťročný synovec Sean, ktorý precítene spieva My Way na hliadke pri Dessiho tele a hovorí, že je možné si ho rezervovať "na pohreby, svadby, no najmä oslavy oslobodzujúceho rozsudku". A Dominicov vlastný desaťročný syn Bugsy, ktorý hovorí, že nechce skončiť ako otec, pretože vo väzení "vám pľujú do nápojov alebo do jedla a potom to zamiešajú".
Dominicovi, ktorý strávil 20 zo svojich 39 rokov za mrežami, teraz hrozí ďalších 25 rokov za drogy, po tom, čo sa dostal z obvinenia z mučenia a únosu. Bugsy možno nechce skončiť ako jeho otec, ale život môže mať iné zámery.