Publicista Ladislav Krnáč si ako poctivý kronikár kráľovnej dal sám po polstoročí výpoveď a na staré kolená sa vrátil k svojej láske z mladosti - basketbalu. Rozpísal knihu, ktorá ponesie názov Trafili aj zo šatne. V Smoleniciach, kde žije, nad ňou denne trávi tri hodiny.
Včera si dal pauzu. Oslavoval osemdesiatku.
"Atletike som splatil, čo som chcel, kým basketbalu som stále ešte čosi dlžný," tvrdí. Voľakedy ho hrával, neskôr o ňom písal a zároveň aj koučoval. Na najvyššej úrovni. Na belehradských mužských majstrovstvách Európy 1961 doviedol československú reprezentáciu k piatemu miestu.
Vtedajším šéfom športu sa to málilo a z trénerského postu ho odvolali. Krnáča preto napokon vo svete preslávila atletika. Európsku obohatil o fenomén s názvom flash interview. Do života ho v spolupráci s českým novinárom a funkcionárom Janom Popperom uviedol do života počas európskeho atletického šampionátu 1978 na pražskom Strahove. Novinári žasli, keď chvíľu po skončení disciplíny mali na pultoch "ešte teplé" výroky hviezd. Bol ich spovedníkom okamžite po úspechu či sklamaní. Vtedy a potom dlhé roky. Vďaka novinárskym aj jazykovým schopnostiam pochodil celý svet. Bol na ôsmich olympiádach, šiestich svetových a desiatich európskych atletických šampionátoch. Čerešničkami zážitkov muža prvého kontaktu skvostne osladil dva diely knihy o storočnici svetovej atletiky. Niesli názov Tisíc hviezd. Tisícprvou bol autor.
Krnáčova basketbalová knižka bude zrejme pikantnejšia. "Som v jej polovici," zveril sa, keď sme mu včera gratulovali. "Budú to historky z histórie. Skôr "špeky" a kuriozitky z tohto pôvabného športu - z domácich, ale aj zahraničných súťaží vrátane NBA. Ozaj: viete, čo mal Harlem Globetrotters spoločné so Sľukom?" Netušili sme. A ešte nejaký mesiac tušiť nebudeme. Autorovi sme popriali zdravie, aby čím skôr upokojil našu zvedavosť. (mo)