BRATISLAVA. Ministerstvo financií v stredu zrušilo tender na výber agentúry, ktorá mala realizovať informačnú kampaň na zavedenie eura. Tá mala stáť približne 135 miliónov korún bez dane z pridanej hodnoty. Bola by tak jednou z najväčších štátnych zákaziek komunikačného biznisu za posledné obdobie.
Dôvodom zrušenia boli protesty agentúr, ktoré kritizovali nejednoznačnú interpretáciu stanovených kritérií.
Nepáčilo sa jedno kritérium
Úrad splnomocnenca na zavedenie eura vyhlásil tender 2. mája. O týždeň neskôr ho ministerstvo financií zrušilo.
Problémovým sa stalo kritérium, ktoré uprednostňovalo tie agentúry, ktoré v minulosti získali cenu v súťaži efektivity reklamy EFFIE. Ide o súkromnú súťaž, do ktorej sa neprihlasujú všetky agentúry.
Po vyhlásení tendra najmä preto tri agentúry poslali protest na Úrad pre verejné obstarávanie.
V pondelok si splnomocnenec vlády na zavedenie eura Igor Barát pozval riaditeľov asi dvadsiatich agentúr na ministerstvo, aby s nimi prediskutoval, čo im prekáža a či za problémové považujú aj iné kritériá.
Zaznel aj názor, že suma 60 miliónov, ktorú musí víťazná agentúra kontraktovať za posledné tri roky, je príliš vysoká. Barát namietal, že jeho úrad iba chce, aby sa do súťaže dostali skúsené a veľké agentúry.
Napravili svoju chybu
Barátov tím usúdil, že by nebolo vhodné pokračovať ďalej a radšej sa rozhodol súťaž opakovať. Je to prvýkrát, čo štátny orgán, ktorý narába s peniazmi daňových poplatníkov, zrušil súťaž iba pre podozrenie z netransparentnosti.
„Považovali sme za rozumnejšie pôvodné konanie zrušiť a vyhlásiť nové,“ povedal Barát. Kritériá majú byť stanovené tak, aby si ich každý zúčastnený mohol jednoznačne vysvetliť.
Barát nevedel, kedy presne bude tender nanovo vyhlásený, no povedal, že „hovoríme o niekoľkých dňoch“.
Zákon je už nachystaný
Na stole je už aj legislatívna forma postupu zavedenia eura. „Zákon vychádza z národného programu zavedenia eura,“ povedal Barát. Zákon nemá konkrétny dátum, kedy vstúpi celý do platnosti. Účinnosť zákona totiž určujú rozhodnutia európskych orgánov. O dátume zavedenia eura rozhodne Rada Európskej únie po vyhodnotení, či Slovensko splnilo požiadavky a maastrichtské kritériá na prijatie eura.
Zákon o eure by mal platiť od 1. januára 2008, pričom niektoré ustanovenia začnú platiť až odo dňa stanovenia výmenného kurzu koruny voči euru. To by malo podľa Baráta byť na prelome júna a júla budúceho roka. Väčšina iných ustanovení začne platiť až po zavedení európskej meny. Teda od 1. januára 2009.
Podľa zákona budú banky povinné vymieňať mince šesť mesiacov po zavedení eura. Na výmenu bankoviek budú mať ľudia čas celý rok. V Národnej banke Slovenska sa budú mince vymieňať päť rokov a bankovky bez časového obmedzenia.
Počas prvých 16 dní po zavedení spoločnej meny budú v obehu aj slovenské koruny. Potom už budú môcť ľudia platiť iba eurami.