RIMAVSKÁ SOBOTA. Okresy Rimavská Sobota, Revúca a Veľký Krtíš patria dlhodobo k regiónom s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku. Do roku 1989 tu živilo obyvateľov predovšetkým poľnohospodárstvo. Dnes z neho ostalo torzo. V mnohých obciach regiónu sa naskytá podobný pohľad. Rozpadávajúce sa a rozkradnuté družstevné budovy, ktoré už v mnohých prípadoch nemá kto strážiť. Pre obecné samosprávy je to často nechcená záťaž.
„Pre juh Slovenska je to problém. Priemysel je tu veľmi slabo rozvinutý a ľudia si náhradný zdroj zamestnanosti nenašli,“ hovorí starosta Včeliniec Tibor Kosztúr.
Po dobytku ani chýru
Včelince blízko Tornale mali kedysi prosperujúce družstvo. Pracovalo na ňom 420 ľudí, chovali tu tisíc kusov hovädzieho dobytka. Dnes po ňom neostalo prakticky nič.
Zanedbaný areál družstva predstavuje pre obec problém. Bývalé družstevné budovy sú z veľkej časti zničené.
„Bolo to veľké družstvo s množstvom budov a maštalí. Dnes je z neho zachovaná prakticky iba administratívna budova a niekoľko chovných priestorov. Ďalšie budovy sú v kritickom stave a už sa nebudú dať zachrániť,“ hovorí starosta Tibor Kosztúr. Najväčším problémom je podľa neho chýbajúce majetkovoprávne vyrovnanie, keďže majitelia sa po roku 1989 často menili.
„Areál nie je naším majetkom, takže za prípadný úraz na poľnohospodárskom dvore by sme nezodpovedali,“ hovorí starosta a dodáva, že napriek tomu sa obce osud družstva nemôže netýkať. Areál je síce oplotený aj strážený, ale aj tak sa v ňom nedá zabrániť početným krádežiam. „Zlodeji sa zameriavajú hlavne na železný odpad,“ dodáva.
Obce to skúšajú aj samy
Po družstve v Šíde neďaleko Fiľakova tiež ostal iba spustnutý areál. „ Nik už poriadne nevie, komu to tu patrí. Snažím sa odtiaľ vyháňať deti, lebo sa im môže niečo stať. Je tam veľa hadov,“ povedala nám obyvateľka Šídu.
Obec Martinová pri Rimavskej Sobote chce schátrané budovy bývalého družstva získať späť do vlastníctva. Starosta Eugen Radič hovorí, že na to chcú využiť štrukturálne fondy. Pozemky pod budovami obec vlastní, do ich opravy však treba vložiť nemalé prostriedky.
„Ak sa nám podarí spustiť ekologickú živočíšnu výrobu, zabijeme dve muchy jednou ranou. Nenecháme budovy úplne spadnúť a znížime nezamestnanosť.“ Budovy vlastní súkromná firma, ktorá nie je schopná sa o ne postarať.
Udržali sa iba dve
Z dvadsiatich zabehnutých družstiev sa v rimavskosobotskom regióne udržali v pôvodnej podobe iba dve. Podľa predsedu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Rimavskej Sobote Štefana Juhásza po roku 1989 vzniklo množstvo nových podnikateľských subjektov.
„Dvadsať pôvodných družstiev sa rozpadlo na menšie a vzniklo 39 družstevných a dve roľnícke spoločnosti,“ povedal Juhász. Tento proces trval do roku 1995, keď prišlo k podstatným zmenám vo využívaní pôdneho fondu a šestnásť nových subjektov sa dostalo do likvidácie. Postupne pribúdali ďalšie. V poľnohospodárstve poklesla zamestnanosť takmer o 50 percent, v regióne tak prišlo o prácu približne štyritisíc ľudí.