BRATISLAVA. Zvýšenia príspevku na opatrovanie sa 51-tisíc osôb, ktorým patrí, tento rok nedočká. Vláda v programovom vyhlásení sľubuje, že sa „bude snažiť zlepšiť finančnú situáciu opatrovateľov“.
Novelu chystajú na rok 2008
Hovorkyňa ministerstva práce Alexandra Gogová hovorí, že „ministerstvo intenzívne pracuje na príprave návrhu zákona o kompenzácii dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a jeho súčasťou má byť aj právna úprava podmienok peňažného príspevku za opatrovanie.“ Ministerstvo ráta so zvýšením príspevku za opatrovanie, aj ďalších príspevkov pre zdravotne postihnutých. Účinnosť novely však ministerstvo navrhuje na rok 2008.
Opatrovateľom sa príspevok nezvýšil už od roku 2003. Do tohto roku sa príspevok zvyšoval pravidelne podľa toho, ako rástlo životné minimum. V roku 2001 dostávali 6254, o rok neskôr 6485 korún. V roku 2003 ministerstvo práce previazanosť príspevku so životným minimom zrušilo a zaviedlo paušálnu sumu príspevku 6–tisíc, ktorá sa odvtedy nezmenila.
Branislav Mamojka z Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím hovorí, že situácia opatrovateľov je ťažká a stále sa zhoršuje, pretože náklady na život, na rozdiel od príspevku, rastú. „Potrebujú viac, je to práca, ktorú treba ohodnotiť“.
Dôchodcom pridajú
Ani príspevok 6-tisíc korún dnes niektoré rodiny nedostanú v plnej výške. Opatrovateľovi, ktorý dostáva dôchodok, sa príspevok znižuje o sumu vo výške 50 percent dôchodku. Ak má napríklad dôchodok 6000 korún, dostane príspevok za opatrovanie len v sume 3000 korún. Predošlá vláda to zdôvodňovala tým, že dôchodok je pre penzistov garantovaný nezdanený príjem, a teda ich situácia nie je taká ťažká ako situácia iných rodín so zdravotne postihnutým členom.
Príspevky krátia
Príspevok sa kráti aj týmto rodinám, ak je v nich príjem na osobu vyšší ako 1,2-násobku životného minima, alebo ak má sám opatrovaný príjem vyšší ako 1,2-násobku minima.
Príspevok sa kráti vždy o sumu, o ktorú príjem presiahne stanovenú hranicu. Zvláštnu ochranu majú rodiny, v ktorých sú zdravotne postihnuté deti, v tom prípade sa príspevok nekráti, kým príjem na člena rodiny nepresiahne trojnásobok životného minima. Naopak, ak opatrovateľ nemá nijaký príjem, môže dostať ešte prídavok k príspevku 1500 korún.
Gogová hovorí, že pripravovaná novela môže zlepšiť situáciu dôchodcov, pretože sa plánuje zrušenie krátenia príspevku. Zohľadňovať sa môže prestať aj príjem opatrovanej osoby. Presné znenie novely zákona ministerstvo zverejní v septembri.
Lieky po znížení DPH nezlacneli
Bratislavčanka Ľubica Selecká sa doma už 12 rokov stará o postihnutého syna Erika. Kedysi pracovala ako obchodná riaditeľka. Príspevok jej do roku 2003 mierne rástol, potom klesol na 6000 korún. Opatrovateľom nezaopatrených detí ho však exminister Kaník pred odchodom z funkcie zvýšil o 1500 korún.
„Ťažké to majú najmä opatrovatelia, ktorí zostanú sami s dieťaťom. Žiť zo 7500 korún je katastrofa,“ hovorí. Má manžela, jej starší syn už pracuje, stredný maturuje. Najmladší Erik sa narodil zdravý, postihnutie mu asi spôsobila nedbanlivosť lekárov. Rodina sa s nemocnicou už 11 rokov súdi, Ústavný súd už uznal prieťahy v konaní.
Ľubica Selecká oceňuje, že štát už za opatrovateľov platí dôchodkové poistenie. „Ak nie ste poistení, žijete v neistote.“ Na cene liekov a pomôcok, ktoré Erik potrebuje, však zníženie DPH nepocítili.
(haj)