Opatrovateľom nepridali päť rokov

Vláda sľúbila zvýšiť príspevok pre opatrovateľov zdravotne postihnutých. Tento rok však sľub plniť nezačne. Príspevok opatrovateľomsa pritom nezvýšiluž takmer päť rokov.

BRATISLAVA. Zvýšenia príspevku na opatrovanie sa 51-tisíc osôb, ktorým patrí, tento rok nedočká. Vláda v programovom vyhlásení sľubuje, že sa „bude snažiť zlepšiť finančnú situáciu opatrovateľov“.

Novelu chystajú na rok 2008

Hovorkyňa ministerstva práce Alexandra Gogová hovorí, že „ministerstvo intenzívne pracuje na príprave návrhu zákona o kompenzácii dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a jeho súčasťou má byť aj právna úprava podmienok peňažného príspevku za opatrovanie.“ Ministerstvo ráta so zvýšením príspevku za opatrovanie, aj ďalších príspevkov pre zdravotne postihnutých. Účinnosť novely však ministerstvo navrhuje na rok 2008.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Opatrovateľom sa príspevok nezvýšil už od roku 2003. Do tohto roku sa príspevok zvyšoval pravidelne podľa toho, ako rástlo životné minimum. V roku 2001 dostávali 6254, o rok neskôr 6485 korún. V roku 2003 ministerstvo práce previazanosť príspevku so životným minimom zrušilo a zaviedlo paušálnu sumu príspevku 6–tisíc, ktorá sa odvtedy nezmenila.

Branislav Mamojka z Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím hovorí, že situácia opatrovateľov je ťažká a stále sa zhoršuje, pretože náklady na život, na rozdiel od príspevku, rastú. „Potrebujú viac, je to práca, ktorú treba ohodnotiť“.

Dôchodcom pridajú

Ani príspevok 6-tisíc korún dnes niektoré rodiny nedostanú v plnej výške. Opatrovateľovi, ktorý dostáva dôchodok, sa príspevok znižuje o sumu vo výške 50 percent dôchodku. Ak má napríklad dôchodok 6000 korún, dostane príspevok za opatrovanie len v sume 3000 korún. Predošlá vláda to zdôvod­ňovala tým, že dôchodok je pre penzistov garantovaný nezdanený príjem, a teda ich situácia nie je taká ťažká ako situá­cia iných rodín so zdravotne postihnutým členom.

SkryťVypnúť reklamu

Príspevky krátia

Príspevok sa kráti aj týmto rodinám, ak je v nich príjem na osobu vyšší ako 1,2-násobku životného minima, alebo ak má sám opatrovaný príjem vyšší ako 1,2-násobku minima.

Príspevok sa kráti vždy o sumu, o ktorú príjem presiahne stanovenú hranicu. Zvláštnu ochranu majú rodiny, v kto­rých sú zdravotne postihnuté deti, v tom prípade sa príspevok ne­kráti, kým príjem na člena rodiny nepresiahne trojnásobok životného minima. Naopak, ak opatrovateľ nemá nijaký príjem, môže dostať ešte prídavok k príspevku 1500 korún.

Gogová hovorí, že pripravovaná novela môže zlepšiť situá­ciu dôchodcov, pretože sa plánuje zrušenie krátenia príspevku. Zohľadňovať sa môže prestať aj príjem opatrovanej osoby. Presné znenie novely zákona ministerstvo zverejní v septembri.

SkryťVypnúť reklamu

Lieky po znížení DPH nezlacneli

Bratislavčanka Ľubica Selecká sa doma už 12 rokov stará o postihnutého syna Erika. Kedysi pracovala ako obchodná riaditeľka. Príspevok jej do roku 2003 mierne rástol, potom klesol na 6000 korún. Opatrovateľom nezaopatrených detí ho však exminister Kaník pred odchodom z funkcie zvýšil o 1500 korún.

„Ťažké to majú najmä opatrovatelia, ktorí zostanú sami s dieťaťom. Žiť zo 7500 korún je katastrofa,“ hovorí. Má manžela, jej starší syn už pracuje, stredný maturuje. Najmladší Erik sa narodil zdravý, postihnutie mu asi spôsobila nedbanlivosť lekárov. Rodina sa s nemocnicou už 11 rokov súdi, Ústavný súd už uznal prieťahy v konaní.

Ľubica Selecká oceňuje, že štát už za opatrovateľov platí dôchodkové poistenie. „Ak nie ste poistení, žijete v neistote.“ Na cene liekov a pomôcok, ktoré Erik potrebuje, však zníženie DPH nepocítili.

SkryťVypnúť reklamu

(haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu