*FAN studio, šéfredaktor Damas Gruska.
Aprílové číslo revue Knihy a spoločnosť otvárajú dva texty o vyrovnávaní sa s vojnovou minulosťou: etnologička Monika Vrzgulová (Neslávne výročia a pamäť Slovenska) píše o tom, v akej (knižnej) podobe máme zachytenú tragiku vojnového slovenského štátu, a historik Eduard Nižňanský za zamýšľa nad knihou K. Jaspersa Otázka viny. Příspevek k německé otázce.
Spomedzi ostatných textov spomeňme stať sociológa Mareka Mockera Aká politika? A pre koho? venovanú vzťahu modernizácie a politiky, článok Jána Čarnogurského Rusko v kliešťach? venovaný „ruskej“ knihe P. Sholl-Latoura. Sociologička Sylvia Porubänová píše o vzťahu medzi mužom a ženou rôznej farby pleti či vyznania, germanistka Dagmar Košťálová predstavuje slovenskému publiku spisovateľa Th. Bernharda a teoretička scénografie Věra Ptáčková sa zamýšľa nad monografiou Aleša Votavu.
V závere čísla možno nájsť kritickú reflexiu dvoch noviniek pôvodnej slovenskej beletrie (K. D. Horváth: Karol 3D Horváth a S. Lavrík: Perokresba) z pera Ivany Taranenkovej, „degustátorský“ text Michaela Petráša i „celoživotných sprievodcov“ Dušana Burana.
Autor: kul