MOSKVA. Počas voľného dňa si redaktori oficiálnej stránky šampionátu zobrali "na paškál" okrídlené vety. Najčastejšími pôvodcami falošných mýtov bývajú tréneri a médiá si frázy vraj nekriticky osvojujú a šíria ich medzi masy.
Ako prvý uvádza ihwc.net mýtus o drsných silákoch, ktorí sú zárukou úspechu tímu. "Ak ich neprebijete v uličke, nezdoláte ich ani na ľade" - s touto frázou prišiel prvý v tridsiatych rokoch minulého storočia legendárny majiteľ Toronta Maple Leafs Conn Smythe a v nasledujúcich rokoch sa z nej stalo obľúbené motto pre tých, ktorí vyhlasovali, že mužstvo nemôže vyhrať bez fyzicky disponovanejších hráčov, ako má súper. Pod "fyzickou disponovanosťou" sa pritom často mysleli zastrašovania a bitky. Smythove slová sa v priebehu storočia ukázali ako scestné. Začalo sa to v roku 1972 slávnou svetovou sériou medzi Kanadou a bývalým ZSSR, v ktorej Rusi ukázali, že hokejové umenie a rýchlosť dokážu prebiť zámorskú tvrdosť. Ešte viac týmto tvrdením otriaslo, keď v roku 1976 Montreal Canadiens pod vedením trénera Scottyho Bowmana zdolal vo finálovom boji o Stanleyho pohár najdrsnejší tím NHL Philadelphiu Flyers 4:0 na zápasy.
Na vratkých základoch vraj stojí aj tvrdenie, že brankár je polovicou úspechu tímu. "Brankár býva najpreceňovanejším postom v hokeji. Niekedy býva kľúčovým hráčom, no vo všeobecnosti sa to s dôležitosťou brankára preháňa. Ak totiž mužstvo nemá dobrých korčuliarov, nezachráni ho ani hybrid Georgesa Vezinu, Vladislava Treťjaka, Patricka Roya a Supermana. Keď brankár vychytá čisté konto, značí to najmä to, že súper si neodviedol dobre svoju robotu. Ak si hráči vytvoria gólové šance, robia závary pred bránkou a nabiehajú si na dorážky. Ani najlepší brankár na svete nemá šancu pochytať všetky strely," mieni autor.
"Ofenzíva vyhráva zápasy, obrana šampionáty," znie ďalší mýtus, ktorého pôvod ihwc.net pripisuje márnomyseľnosti trénerov. "Horšie je, že túto vetu prevzali aj novinári a neustále ju papagájujú. Je známe, že na obrannú hru majú taktické pokyny trénera väčší vplyv ako na útok. Hráč sa totiž pri útočení spolieha skôr na svoj inštinkt. Veľa trénerov preto s obľubou vyhlasuje, že disciplinovaný a nepreniknuteľný obranný systém je jediným kľúčom k väčšiemu úspechu. Pravda je však taká, že aj mužstvo so skvelou defenzívou potrebuje hráčov, ktorí sa dokážu prebojovať cez stredné pásmo, preniknúť do súperovej tretiny, vytvoriť si šancu a prekonať brankára. Ofenzíva je oveľa komplikovanejšia ako obrana a faktom je, že útok vyhráva zápasy aj šampionáty."
Výmyslom je podľa stránky aj to, že Európania, ktorí chcú uspieť v NHL, sa najprv musia priučiť zámorskému štýlu hokeja. "Tento argument je doménou generálnych manažérov alebo cynických agentov, ktorí sa snažia zlákať európske talenty už v mladučkom veku do zámoria, kde sa majú pripraviť na prestížnu profiligu v nižších súťažiach. Nie je to pravda." Na vyvrátenie mýtu stránka uvádza aj príklady legendárneho slovenského hokejistu Petra Šťastného či súčasnej hviezdy slovenského tímu Mariána Gáboríka, ktorí na dosiahnutie svojej slávy v NHL nepotrebovali žiadnu predprípravu v zámorských juniorských súťažiach.
(tasr)